Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Znaczy kapitan. Spotkanie o kultowej marynistycznej książce

Data publikacji: 2022-03-28 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2022-03-29 14:30
Znaczy kapitan. Spotkanie o kultowej marynistycznej książce
 

Na kolejne, 16. już spotkanie z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego” zaprasza w poniedziałek (28 marca) do szczecińskiego Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia Ludmiła Kopycińska. Tym razem będzie ono poświęcone kultowej marynistycznej książce „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta. Początek o godz. 18.

– Książka ta należy do kanonu polskiej literatury marynistycznej XX wieku – mówi prelegentka, która od 31 lat jest przewodnikiem miejskim, a 35 lat pracowała w szczecińskim porcie. – Jej bohaterami są pierwsi wykładowcy, pedagodzy pochodzący z flot trzech zaborów, którzy w odrodzonej Polsce  organizowali od podstaw polskie szkolnictwo morskie, kształcili kadry dla floty handlowej i marynarki wojennej. Dzięki nim Polska powoli stawała się krajem morskim. Głównym bohaterem książki jest niezrównany kapitan ż. w. Mamert Stankiewicz. Znakomity pedagog, uwielbiany przez uczniów, wychowawca wielu pokoleń marynarzy, oficerów. Na kartach książki spotykamy także inne wspaniałe postacie, które miały decydujący wpływ na rozwój polskiego szkolnictwa morskiego. O nich także postaram się opowiedzieć.

Spotkanie można śledzić również w trybie online na Facebooku Starej Rzeźni.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ale ten kto
2022-03-29 14:05:57
Nie czytał książki to po pierwsze wiele stracił a po drugie raczej nie jest prawdziwym szczecinianinem...
@Tyle znaczy kapitan
2022-03-28 12:29:48
Gorzki to wpis; można przypuszczać, że niestety prawdziwy...
Tyle znaczy kapitan
2022-03-28 08:51:57
Minęło tyle lat od upadku komuny, a polski kapitan dalej jest synonimem oszustwa na statkach. Przewały na prowiancie i kasie robią dziś nowe pokolenia które z PRL nie miały nic wspólnego. I tyle znaczy polski kapitan - człowiek który mimo największej pensji na burcie, musi sobie dociułać jeszcze sobie kosztem załogi...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA