Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

Zmarł Henryk Mąka

Data publikacji: 2016-09-29 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:43
Zmarł Henryk Mąka
 

Smutna wiadomość dotarła z Warszawy. W wieku 86 lat zmarł Henryk Mąka, pisarz, reportażysta i publicysta, specjalizujący się w tematyce morskiej. Związany był także ze Szczecinem.

Henryk Mąka urodził się w 1930 r. w Piotrkowie Trybunalskim. W 1953 ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. W tym samym roku rozpoczął pracę w Szczecinie: był publicystą i kierownikiem działu w „Głosie Szczecińskim”. Później pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego w „Tygodniku Morskim” (1965-69), a następnie red. naczelnego w tygodniku „Jantar” (1969-72). Po powrocie do Warszawy pracował w dzienniku „Głos Pracy”, a później współredagował miesięcznik „Morze”.

Po przejściu na emeryturę, w 1992 r., współpracował z różnymi pismami i gazetami, również z „Kurierem Szczecińskim”. Niemal do końca związany był z miesięcznikiem „Obserwator Morski”, w którym prowadził rubrykę „Poczet ludzi morza”.

Rejsy z rybakami oraz na statkach handlowych do różnych zakątków świata znalazły odbicie w jego twórczości. Wydał kilkadziesiąt książek.

Pierwsze z nich były poświęcone Pomorzu Zachodniemu. To albumy: „Szczecin”, „Kamień Pomorski”, „Kraina 44 wysp”, „Największy nad Bałtykiem”, „Szczecin wczoraj-dziś-jutro”, „Wyższa Szkoła Morska w Szczecinie”, „Skąd statki rodem”. Wśród późniejszych znalazły się m.in.: „Z Pacyfiku na talerz”, „Piraci znów atakują”, „SOS toniemy”, „Sarmaci na morzach”, „Dom pod równikiem”, „Piraci z Karaibów”, „Admirałowie Polskiej Floty” i wiele innych.

Był wielokrotnie odznaczany. W tym roku minister kultury i dziedzictwa narodowego, na wniosek prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej, przyznał mu srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczystości pogrzebowe Henryka Mąki odbędą się 4 października o godz. 12 w kaplicy Domu Pogrzebowego „Służew” w Pyrach, po czym nastąpi odprowadzenie na miejscowy cmentarz do grobu rodzinnego. (ek)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ