środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Zmarł Andrzej Kopiczyński

Zmarł Andrzej Kopiczyński

Zmarł Andrzej Kopiczyński
Data publikacji: 2016-10-13 13:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:58
Wywietleń: 1848 160821

W czwartek (13 października) zmarł Andrzej Kopiczyński. Popularny „Czterdziestolatek" w latach 60. ubiegłego wieku był aktorem szczecińskich scen i dwukrotnym laureatem plebiscytu „Bursztynowy Pierścień".

Urodzony w 1934 roku, po raz pierwszy w Szczecinie pojawił się w 1961 roku. W debiucie w Państwowych Teatrach Dramatycznych zagrał Kordiana w dramacie Juliusza Słowackiego, w reżyserii Ryszarda Sobolewskiego. Za tę kreację aktor został nagrodzony na Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu.

Po rocznej przerwie na angaż w koszalińskim Bałtyckim Teatrze Dramatycznym, Kopiczyński wrócił do Szczecina, gdzie swoją dyrektorską kadencję zaczął właśnie Jan Maciejowski. Po latach aktor tak wspominał ten czas swojej kariery: „Wędrówka po teatrach, w których dużo się grało, dużo pracowało i dużo się... uczyło. Myślę, że był to najlepszy okres w moim życiu aktorskim. Szczególnie owocne były dla mnie lata, które spędziłem w Szczecinie. Nie każdy aktor, który wybrał stolicę, zaraz po szkole miał szansę otrzymać tyle różnych ról, ile dzięki owym teatrom prowincjonalnym udało mi się zagrać".

Faktycznie, Kopiczyński grał dużo: Malcolma w „Makbecie" Szekspira, Berengera w „Nosorożcu" Ionesco, Zbyszka w „Moralności pani Dulskiej" Zapolskiej, Gustawa - Konrada w „Dziadach" Mickiewicza, szekspirowskiego Otella i molierowskiego Don Juana. Ostatnią szczecińską kreacją był Konrad w „Wyzwoleniu" Wyspiańskiego z 1969 roku.

Poza uznaniem krytyki, doceniającej jego kolejne aktorskie dokonania, Kopiczyński cieszył się sympatią publiczności. Dowodem na to są dwa Bursztynowe Pierścienie, przyznane mu przez widzów w 1965 i 1966 roku.

We wspomnieniach ludzi szczecińskiej sceny, postać Andrzeja Kopiczyńskiego zawsze malowana jest ciepłą barwą: utalentowany, pracowity i... szalenie przystojny. Wraz z ówczesną żoną - aktorką Marią Chwalibóg, uznawani byli za najpiękniejszą parę miasta.

W 1969, Kopiczyński wyjechał do Warszawy, gdzie czekał na niego angaż do Teatru Narodowego. W latach późniejszych, występował również w Teatrze Rozmaitości, Teatrze na Woli i Teatrze Kwadrat. W jego dorobku jest też kilkadziesiąt ról w filmach, serialach i Teatrze Telewizji.

W ostatnich latach aktor zmagał się z chorobą Alzheimera. Zmarł w Warszawie, w wieku 82 lat.

(kas)

Fot. Grażyna Wyszomirska/ZASP Szczecin/pomeranica.pl

link do Encyklopedii: http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Andrzej_Kopiczyński

Komentarze

guciu
Znakomity aktor 40 lat minęło to był czas jak jeden dzień hmm?!
2016-10-14 09:42:38
Honorat
Na zdjęciu Andrzej Kopiczyński w roli Otella i Włodzimierz Bednarski w roli Jagona. Za tę rolę Bednarski w 1967 otrzymał w Toruniu nagrodę na IX FTPP. Pamiętam ten spektakl - został nagrany i pokazany w TVP. Pamiętna rola Andrzeja Kopiczyńskiego też w filmie "Jarzębina Czerwona" o walkach o Kołobrzeg, a kręconym w Szczecinie. Pan Andrzej zagrał w "Czterdziestolatku", "Czterdziestolatku - 20 lat później". Miałem nadzieję, że powstanie jeszcze "Czterdziestolatek - 40 lat później". Niestety, nie powstanie.
2016-10-13 23:08:15
frei
dobrze, że w tamtych czasach była w Szczecinie jeszcze prawdziwa krytyka , to coś w materiałach prasowych o tych artystach zostało. Bo po dzisiejszych to tylko streszczenia sztuk (patrz GW) oraz "publiczność szalała" (Kurier.
2016-10-13 14:06:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy