Czwartek 01 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Zmarł aktor Pleciugi. Zagrał wiele niezapomnianych ról

Data publikacji: 2021-01-10 19:22
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-10 23:25
Zmarł aktor Pleciugi. Zagrał wiele niezapomnianych ról
Fot. archiwum Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie  

Zmarł Adam Pfeiffer, aktor Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie, laureat naszego plebiscytu teatralnego pn. Bursztynowy Pierścień. O śmierci artysty poinformował, na Facebooku, dyrektor wspomnianego teatru - Zbigniew Niecikowski.

Adam Pfeiffer urodził się 24 grudnia 1935 roku we Lwowie. Jak informuje Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica. pl, po wojnie we Wrocławiu pracował w teatrze najpierw jako oświetleniowiec i rekwizytor, a także został zaangażowany do zagrania epizodu w jednej ze sztuk. "W 1953 roku rozpoczął naukę w Studium Teatralnym. Po dwóch latach nauki został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Służbę odbywał w Szczecinie w okresie od 1955 do 22 listopada 1957 roku"- czytamy w encyklopedii. I dalej: "W Szczecinie poznał swoją przyszłą żonę. Postanowił zamieszkać w tym mieście na stałe. W dniu 1 grudnia 1957 roku został zatrudniony w Teatrze Lalek „Pleciuga”, kierowanym przez Melanię Karwatową. Jako aktor-lalkarz zadebiutował na scenie w marcu 1958 roku w sztuce "Żart olszowiecki" Hanny Januszewskiej w reż. Melanii Karwatowej i Ewy Kołogórskiej. W 1961 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Specjalizował się w animacji marionetek. Stworzył kilkadziesiąt niezapomnianych kreacji, z których najbardziej cenił sobie role Żyda z "Szopki krakowskiej" Stanisława i Tadeusza Estreicherów oraz Sobiesława z "Lodoiski" Wojciecha Bogusławskiego. Najchętniej grywał w tzw. „żywym planie”, dzięki czemu miał bezpośredni kontakt z widzem. Uważa, że tego rodzaju gra daje aktorowi możliwość pokazania dodatkowych, poza ściśle lalkarskimi umiejętności. Na emeryturę przeszedł w 1993 roku. Silnie związany emocjonalnie z „Pleciugą” przez pewien czas prowadził teatralny bufet. W kwietniu 2008 roku obchodził jubileusz pięćdziesięciolecia pracy artystycznej. Prowadził również teatr amatorski. Blisko współpracował z Ośrodkiem Telewizyjnym w Szczecinie. Wystąpił w ponad dwudziestu spektaklach „Pleciugi” emitowanych w programie ogólnopolskim TVP. Żona Anna była wieloletnim pracownikiem technicznym „Pleciugi”".

W 1979 roku Adam Pfeiffer otrzymał Bursztynowy Pierścień za rolę Żyda we wspomnianej "Szopce krakowskiej" (na zdjęciu). Po premierze tego spektaklu ówczesny recenzent teatralny "Kuriera Szczecińskiego" tak napisał: "Największy poklask widowni miał A. Pfeiffer , który tworząc charakterystyczną postać Żyda, zaimponował twórczą inwencją, pomysłowością, plastyką ruchu, komizmem sytuacji i postaci. Budował Żyda z komicznych gestów i ruchów, z zabarwienia głosu, powiedzonek".

(MON)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA