poniedziałek, 10 sierpnia 2020.
Strona główna > Kultura > Zespół zamiast tapera. Muzyczno-filmowa premiera

Zespół zamiast tapera. Muzyczno-filmowa premiera

Zespół zamiast tapera. Muzyczno-filmowa premiera
Data publikacji: 2020-05-17 13:49
Wywietleń: 464 455313

Kolejny koncert online ze szczecińskiej filharmonii jak zwykle odbędzie się w niedzielę (17 maja) o godz. 19 - na kanałach tej instytucji w serwisach: Facebook i YouTube. To będzie wyjątkowa muzyczno - filmowa uczta. Otóż usłyszymy koncert zespołu Czerwie, podczas którego odbędzie się projekcja filmu niemego „Metropolis” - z 1927 roku w reżyserii Fritza Langa. Muzycy wykonają do niego swój soundtrack, który został wydany na ich głośnej płycie w 2017 roku.

Monumentalne dzieło Langa prezentuje wizję miasta przyszłości, którego społeczeństwo jest podzielone na dwie kasty: wąską i uprzywilejowaną grupę intelektualistów (rozum, mózg) oraz robotników utrzymujących miasto przy życiu (ręce) mieszkających w podziemnych osiedlach. Po premierze w Niemczech film wywołał wśród krytyków mieszane uczucia. Publika doceniała stronę wizualną, zwracając jednak uwagę na naiwną historię. Film nie odniósł dużego sukcesu, co w połączeniu z ogromnym budżetem (najdroższa niemiecka produkcja tamtych czasów) doprowadziło wytwórnię UFA na skraj bankructwa. Krytyka oraz wymogi cenzury wymusiły na twórcach usunięcie około pół godziny materiału filmowego, głównie scen związanych z okultyzmem oraz losami postaci pobocznych o mniejszym wpływie na fabułę. Oryginał filmu uległ zniszczeniu, zaś utracony materiał został odnaleziony dopiero 80 lat później w Buenos Aires, w bardzo złym stanie. Kopia została wykonana na taśmie 16 mm, mniejszej niż oryginalna, przez co zostały ucięte fragmenty obrazu po lewej i górnej stronie kadru. Wersja uzupełniona miała premierę 12 lutego 2010, w czasie trwania 60. edycji Berlinale.

I jeszcze kilka słów o grupie Czerwie. To niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny, niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych. W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Formacja zagrała ponad 700 koncertów w Polsce i Europie. Czerwie są w ścisłej czołówce grup grających na żywo muzykę do filmów niemych.

(MON)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
30
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy szczecińska "Wenecja" doczeka się w końcu renowacji?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie