niedziela, 07 marca 2021r.

Zbigniew Jasina o poezji i przemijaniu

Data publikacji: 2021-01-28 08:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-28 08:25
Zbigniew Jasina o poezji i przemijaniu
 

W czwartek o g. 19 rozpocznie się spotkanie online z poetą Zbigniewem Jasiną, wieloletnim dziennikarzem "Kuriera Szczecińskiego". Zostanie przeprowadzone wirtualnie na portalu youtube. Będzie je można obejrzeć także w późniejszym czasie, nagranie pozostanie na portalu. 

Jasina w szczecińskim wydawnictwie FORMA opublikował niedawno najnowszy tom zatytułowany "Inaczej przemijam". Pisaliśmy o nim tak: "Najważniejsze jednak jest to, że gospodarz uniwersum wykreowanego w tomie „Inaczej przemijam” nie jest kimś, kto po prostu zrozumiał, przebaczył, pogodził się. Przemijanie nie jest tylko nabieraniem zdrowego dystansu. Podróż w głąb siebie, do źródeł, nie może przebiegać bezkolizyjnie, jeśli ma być coś warta. Nie wszystko da się załatwić, nie wszystko łagodnie przechodzi w przeszłość, nie każdy pozostawiony za plecami krajobraz można kontemplować przez zacierającą kontury mgiełkę. Nawet najbardziej uszlachetnione przez czas oblicze wykrzywi czasem grymas. Mimo kumulowania mądrości trzeba liczyć się z etycznym zagrożeniem, które w jednym z wierszy – gdzie występuje, co znamienne, pan Cogito – zostaje zidentyfikowane jako „oschłość serca”". 

Czwartkowe spotkanie to kolejna odsłona cyklów "Szczeciński Przegląd Literacki FORMA" oraz "Czwartki Literackie 13 Muz". Prowadzenie: Damian Romaniak. Link: https://www.youtube.com/watch?v=rso9Q792U28.

(as)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ