piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Zagadkowy piąty wers. Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

Zagadkowy piąty wers. Spotkanie z Marcinem Szczygielskim

Zagadkowy piąty wers. Spotkanie z Marcinem Szczygielskim
Data publikacji: 2020-01-28 11:02
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-30 08:24
Wywietleń: 385 439509

Premiera książki „Królowa wody" i spotkanie z jej autorem Marcinem Szczygielskim odbędzie się we wtorek (28 stycznia) o godz. 18 w szczecińskiej księgarni „FiKa" (al. Papieża Jana Pawła II 8).

Wspomniana powieść M. Szczygielskiego to książka dla młodzieży mającej 12 lat i więcej. 

O czym jest ta opowieść? Oddajmy głos wydawcy: „Nowy tata, nowy brat i nowy dom… Dla Agi to trochę za dużo, bo przecież Paweł wcale nie jest jej ojcem, a tylko przyjacielem mamy. Jego syn Aleks wcale nie jest jej bratem, a musi z nim zamieszkać pod jednym dachem. Natomiast ich nowy dom… Ten dom to chyba największy dramat! Nie dość, że leży daleko od miasta; że jest wielki i zrujnowany, to jeszcze te dziwne dźwięki i szepty, które dobiegają zza ścian… I te tajemnice, o których nikt nie chce rozmawiać! Dlaczego nie wolno chodzić nad staw? Dlaczego tak ważne jest, aby w ogrodzie kwitły fioletowe róże? Kim była niezwykła kobieta, której portret Aga znalazła w skrytce? I jak do tego wszystkiego ma się trzynaście zaginionych dziewczynek? Poszukując odpowiedzi na te pytania, Aga przypadkowo budzi coś, co od dekad drzemało w wodnej głębinie. Fioletowe róże więdną, dom sam zaczyna się naprawiać, a ścieżka wiodąca nad staw staje otworem. Lada dzień Wywierzysko pochłonie czternastą ofiarę! Chyba, że uda jej się na czas odnaleźć zagadkowy piąty wers pewnego zaklęcia…".

Marcin Szczygielski to pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz (ur. w 1972 roku), dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik, syn aktora Cezarego Szczygielskiego oraz Iwony Racz-Szczygielskiej, członkini żeńskiej grupy wokalnej Filipinki. Jego debiut literacki to powieść „PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji" (2003). Autor napisał sporo powieści dla dzieci i młodzieży. O, choćby jego „Omega" została wyróżniona w II Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2010 roku i trafiła na "Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej". Kolejną powieść dla młodzieży, zatytułowaną „Czarny Młyn", opowiadającą o dzieciach z popegeerowskiej wioski, zmuszonych do starcia z bezosobowym złem, które opanowało ruiny pobliskiego kombinatu, Szczygielski napisał na Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren organizowany w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom" przez Fundację ABCXXI. Jury uznało książkę za najlepszą spośród wszystkich 580 nadesłanych książek, przyznając mu Grand Prix konkursu i statuetkę Pippi Langstrump, a także I nagrodę w kategorii powieści dla dzieci w wieku od dziesięciu do czternastu lat. Trzecia młodzieżowa powieść Szczygielskiego - „Za niebieskimi drzwiami" ukazała się patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”, a także została zekranizowana. Wśród innych pozycji napisanych przez twórcę są m.in. albumowa monografia zespołu wokalnego Filipinki oraz cykl powieści o Mai i Ciabci, którą otwiera „Czarownica piętro niżej”.

(MON)

 

Komentarze

Ciekawski
Ciekawe aktywny gej pisze ksiazki dla dzieci i jeszcze spotyka sie z nimi.Gdzie obroncy moralnosci Rodziny i wszechwiedzaca Radna MJW wraz z prezsem stoczni Panem Z.Dlaczego nie zabieraja glosu w tej jakze bulwersujacej i nieprawej sprawia????
2020-01-30 08:02:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie