środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Zaczął się 13. Westival Architektury

Zaczął się 13. Westival Architektury [GALERIA] (akt. 1)

Zaczął się 13. Westival Architektury
Data publikacji: 2019-10-15 21:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 14:56
Wywietleń: 986 422425

We wtorek (15 października) wieczorem w budynku szczecińskiego kina Kosmos oficjalnie rozpoczął się 13. Westival Architektury. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Kosmopolis. Przyszłość miast”. Inauguracja połączona została z otwarciem wystawy „Future Living. Duńskie miasta przyszłości”.

- Wydaje mi się, że Westival Architektury to impreza, która znajduje się w pierwszej trójce najważniejszych wydarzeń architektonicznych w Polsce. Razem z Międzynarodowymi Biennale Architektury w Krakowie i Dolnośląskim Festiwalem Architektury - mówił Karol Nieradka, prezes szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Nie ukrywam, że będziemy próbowali rozwijać Westival na większą skalę.

Wystawa "Future Living. Duńskie miasta przyszłości" przygotowana została przez Duński Instytut Kultury w Warszawie.

- Mówiąc o duńskiej kulturze, trudno nie mówić o architekturze - stwierdziła Joanna Tamborska z Duńskiego Instytutu Kultury. - Wystawa swój początek miała w związku z Aarhus, gdy w 2017 roku miasto było Stolicą Kultury. Wiedząc, że powstała, zaproponowaliśmy kurator pokazanie jej w Polsce.

„Future Living. Duńskie miasta przyszłości” podróż po Polsce rozpoczęła w marcu br. w Warszawskim Pawilonie Architektury „Zodiak”. Następnie była w Poznaniu, a do 27 października br. będzie można ją oglądać w Szczecinie. Prezentacja w Polsce zakończy się Gdańsku.

- Ta wystawa pokazuje, jak duńskie miasta radzą sobie z wyzwaniami współczesności i przyszłości. Zawiera przykłady z ostatnich kilku lat oraz takie oraz rozwiązania które są w toku - dodała Joanna Tamborska. - Tymi wyzwaniami są oczywiście zmiany klimatu, problemy społeczne, kurczenie się zasobów.

Jednym z wielu przykładów jest między innymi Aarhus Wschód (Aarhus Ø), czyli ambitny projekt rozwoju miasta w dawnym porcie kontenerowym. Na tym terenie powstała zupełnie nowa dzielnica, w której mieszka ponad 10 tys. osób.

Wizja dla tej dzielnicy opiera się na dwóch zadaniach. Jednym z nich jest tworzenie nowych, dużych placów publicznych wzdłuż wewnętrznego portu, łączącego miasto i zatokę. Nabrzeże zostało przebudowane - w jego miejscu powstał duży basen kąpielowy, a place zostały przystosowane do zajęć rekreacyjnych. Znajdują się tutaj także obiekty edukacyjne, m.in. Wyższa Szkoła Inżynieryjna Navitas oraz biblioteka Dokk1. Powoduje to, że część portu tętni życiem.

- Biblioteka Dokk1 jest elementem, który łączy nową część ze starym miastem. To centrum obywatelskie, w którym można zrobić bardzo dużo rzeczy, między innymi załatwić sprawy formalne, obywatelskie, pobawić się z dziećmi, obejrzeć ciekawe filmy. Tak wyglądają biblioteki w Danii - tłumaczyła Joanna Tamborska.

Budynek biblioteki został zaprojektowany przez Schmidt Hammer Lassen Architects - międzynarodową firmę architektoniczną. Założona została w 1986 roku w Aarhus przez grupę duńskich architektów.

Drugim elementem jest promenada, która wyznacza pierwotną linię brzegową miasta. Można tutaj spacerować i jeździć na rowerze z dala od miejskiego ruchu, na długim odcinku od lasu Riis Skov na północy, po lasy Marselisborg na południu.

Kolejnym przykładem jest kompleksowa transformacja osiedla Gellerupparken, które zostało wybudowane w latach 60-tych. Jednak kilkanaście lat później zamieniło się w imigranckie getto.

- To dzielnica, do której jeszcze kilka lat temu strach było wejść. Ciekawym zjawiskiem, poza odtworzeniem miejsc przyjaznych ludziom, jest przeniesienie do tej dzielnicy Urzędu Miasta, w którym pracuje tysiąc osób. Sprawia to poczucie bezpieczeństwa. Urząd jest otwarty, znajdują się w nim kawiarnie, restauracje oraz prowadzone są różne zajęcia dla ludzi - tłumaczyła Joanna Tamborska.

Osiedle Gellerupparken znajduje się w dzielnicy Brabrand, około 6 km na zachód od centrum Aarhus. To największe osiedle mieszkaniowe w Danii. Znajduje się tutaj prawie 1800 mieszkań w 23 budynkach. Obecnie żyje w nim około 6000 osób, z czego prawie połowa to dzieci i młodzież poniżej 20 lat. Osiedle zaprojektowali architekci Knud Blach Petersen i Mogens Harbo. Zbudowane zostało przez Brabrand Housing Association.

Karolina Nawrocka

Fot. Karolina Nawrocka/Marta Teszner

Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury Zaczął się 13. Westival Architektury

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie