czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Z antropologiem o kolędach

Z antropologiem o kolędach

Z antropologiem o kolędach
Data publikacji: 2017-12-15 14:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-18 17:01
Wywietleń: 986 305283

Ośrodek Teatralny Kana (pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5) w Szczecinie) już dziś (15 grudnia) o godz. 19 zaprasza na spotkanie „Między kanonem a apokryfem – opowieść o źródłach polskich kolęd ludowych” z prof. Magdaleną Zowczak z Uniwersytetu Warszawskiego, antropologiem religii, zajmującą się badaniami związanymi m.in. z apokryfem, modlitwą i ofiarą, autorką książki „Biblia ludowa".

Interpretacje wątków biblijnych w kulturze ludowej będzie dotyczyło nieznanych źródeł zawartych w polskich kolędach ludowych, tego czym w istocie jest kolęda ludowa, jakie miała funkcje i cechy wyróżniające, oraz jakie rodzaje tematów poruszano najchętniej w ramach tego szczególnego rodzaju pobożności ludowej.

Spotkanie odbywa się w ramach projektu „Wokół Tradycji 2017” i jest bezpłatne.

(kel)

Fot. Archiwum

Komentarze

stary
A ja pamiętam takie pastorałki, że boki zrywać i to z kantyczki z 1867 r.Oto fragmenciki: "...Kuba stary przyniósł dary - masła na talerzu, Sobek parę gołąbeczkuch takich jeszcze w pierzu...wszyscy bieżą do stajenki do dzieciątka i panienki...Bolo nie miał co im przynieść- dobre chęci niesie... biegł Wojtek bez portek po śniegu po grudzie, hihihi, ha haha-śmiali się zeń ludzaie..." "Na kopie siana leżałem z rana, ja, Wojtek, Każmirz i Kuba...Ledwieśmy byli posnęli, gdyśmy anioła ujrzeli , Nie bój się nie bój się Maćku pastuszka i i jamć to i jamć to jest boski służka. Zaraz my się poderwali i na innych zawołali byśmy k Betlejem bieżali..." "Zagrzmiało, runęło w Betlejem ziemi, nie było, nie było Józefa doma.Kędyżeś, kędyżeś Józefia bywał? W Betlejem, w Betlejem dzieciątku śpiewał! Wół, osioł, wół ,osioł przed nim klękali, bo swego, bo swego pana poznali..." I wiele,wiele innych...Teraz do znudzenia śpiewają na okrągło trzy kolędy i od lulaj-lulania robi się mdło!!!
2017-12-18 16:57:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy