Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wyszło im to pięknie! Wspólna wystawa artystek w CKiR w Kobylance

Data publikacji: 21 kwietnia 2024 r. 10:04
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024 r. 10:04
Wyszło im to pięknie! Wspólna wystawa artystek w CKiR w Kobylance
Wernisaż odbył się 10 kwietnia w CKiR w Kobylance. Prace obu artystek można tam oglądać przez miesiąc. Fot. Andrzej KRUPIŃSKI  

Joanna Lebioda i Danuta Szudzichowska, artystki z grupy malarskiej Malachit, zrealizowały wspólny projekt artystyczny. Efekty można podziwiać w Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance, pow. stargardzki. 

„Obiektywem i pędzlem malowane" - to tytuł wystawy prezentowanej od 10 kwietnia w CKiR w Kobylance. Na ekspozycji znajduje się 36 prac, przedstawiających kwiaty, ptaki, martwą naturę i zabytki architektury. Połowa z nich to fotografie Joanny Lebiody z Dolic, na co dzień pracującej w stargardzkim sanepidzie. Pozostałe to obrazy namalowane na podstawie jej zdjęć, przez Danutę Szudzichowską, z wykształcenia i zawodu budowlańca.  

- Moje zdjęcia powstawały na przestrzeni kilku ostatnich lat - opowiada Joanna Lebioda, fotografka, należąca do grupy malarskiej Malachit, działającej w Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie pod kierunkiem Agnieszki Garczyńskiej, a także członek Fotoklubu Zamek w Szczecinie i Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej.

Joanna Lebioda od ponad 7 lat zajmuje się fotografią. W kadrze zatrzymuje krajobrazy, ludzi, przyrodę i architekturę. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych i wiele nagród na koncie. Zdobyła m.in. brązowy medal Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w międzynarodowym konkursie fotograficznym "Wszystkie Dzieci Świata". Jej prace można było podziwiać między innymi w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Centrum Kultury i Rekreacji w Kobylance, w Klubie Wojskowym w Stargardzie, w  Dolicach w Gminnym Centrum Kultury oraz w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim i w Pałacu Wedlów w Kaliszu Pomorskim.

Druga współautorka wystawy prezentowanej w Kobylance jest związana z Malachitem od dekady.

- Nad tymi obrazami, które odwzorowują fotografie Joasi pracowałam kilka miesięcy - mówi artystka. - Ich tematyka jest różnorodna. Są na nich zabytki, kwiaty, jezioro Miedwie, a także portret Joasi. Od dziecka miałam artystyczną duszę, odziedziczyłam ją po mamie Jadwidze Lutyńskiej. Ona także należała do grupy Malachit. Bardzo kocham Stargard, mieszkam tu całe życie. Tu pracowałam jako budowlaniec, mogę  powiedzieć, że to miasto  budowałam. Ono mnie inspiruje, co widać także na moich obrazach.

Danuta Szudzichowska maluje akrylami, olejami, pastelami, akwarelami i tuszem. W swojej twórczości posługuje się wieloma technikami, tworzy też rękodzieło, w tym  biżuterię i witraże. Jej dzieła znajdują się w wielu zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Ma na koncie wystawy indywidualne i zbiorowe.

(w)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA