Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
6 szczecin
REKLAMA

Wystawa Piotra Kosmala w SCK. Każdy z nas jest osobnym światem

Data publikacji: 19 marca 2023 r. 12:37
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2023 r. 08:50
Wystawa Piotra Kosmala w SCK. Każdy z nas jest osobnym światem
– Wielki wpływ na moje życie i losy miał tak zwany przypadek lub przeznaczenie – mówi Piotr Kosmal. – Moje malarstwo jest sumą przeżyć, snów, marzeń i fascynacji oraz kontaktów z nieznanym. Fot. Wioletta MORDASIEWICZ  

Malarstwo Piotra Kosmala można teraz podziwiać w Galerii 108 Stargardzkiego Centrum Kultury.

Piotr Kosmal od 29 lat jest pracownikiem SCK. Organizuje wystawy artystom, dba o oprawę, o wyeksponowanie dzieł, jest grafikiem i instruktorem malarstwa. A także cenionym artystą plastykiem. Długo kazał miłośnikom swojej sztuki czekać na swoją wystawę. Teraz jego malarstwo można podziwiać w SCK. Piotr Kosmal zaczynał twórczość malarską w przedszkolu. Miał 6 lat, gdy na jednym z zajęć namalował czarnego bociana.

– Do dziś nie wiem, czy przedszkolanka nie wiedziała o istnieniu takich bocianów, czy też bardziej martwiła się o mój stan psychiczny – opowiadał podczas wernisażu swojej wystawy pt. „Wieloświat” Piotr Kosmal.

Piotr Kosmal pochodzi spod Dolic. Będąc w podstawówce, cały stres związany ze zmianą otoczenia odreagowywał malunkami i mazajami, które regularnie pojawiały się w jego zeszytach. A o tym, że poszedł do Państwowego Liceum Plastycznego w Szczecinie zdecydował los.

– Siostra Halina pomyliła ulice i przypadkowo złożyła tam moje papiery – wspomina Piotr Kosmal. – Ojciec nie był zadowolony, że nie poszedłem do dwuletniej szkoły rolniczej.

Piotr Kosmal skończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu. Efekt jego pracy zachwyca w galerii SCK. Jego, w większości abstrakcyjne, obrazy są pełne ciepłych kolorów, na niektórych jest motyw kobiety.

– Nie spodziewałam się po nim takiej wrażliwości i delikatności – mówiła nam jedna z uczestniczek wernisażu, który odbył się 13 marca w SCK.

Piotr Kosmal w swojej twórczości zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką warsztatową i komputerową. Jest zdobywcą kilku nagród, w tym także nagrody prezydenta Stargardu dla twórców kultury w 2008 roku.

– Każdy z nas jest osobnym światem – wyjaśnia tytuł swojej wystawy stargardzki artysta. – Te światy się ze sobą przenikają. Stąd ten „Wieloświat”.

Wystawa będzie czynna przez miesiąc. Później w SCK będzie można oglądać prace Tomasza Rzeszutka, rysownika i malarza. ©℗

Wioletta MORDASIEWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

toi
2023-03-23 07:49:41
a fryzjera nie ma tam???
Adrian
2023-03-20 12:56:05
Jeśli chodzi o malarstwo, warto sprawdzić też dzieła młodszych artystów. Tym bardziej że nie brakuje wśród nich ludzi, o których w przyszłości może być głośno.
Artysta ?
2023-03-19 13:17:28
Prawdziwy Artysta jest niezależny , a nie ciągnie państwową kasę na państwowym stołku. To jak dla mnie zwykły malarz a nie artysta

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA