Na nabrzeżu Pasażerskim w Szczecinie otwarto w środę (24 października) wystawę ukazującą działania polskiej Marynarki Wojennej w latach 1918-1939. Ekspozycja, wpisująca się w obchody stulecia MW RP, stanęła nad Odrą tylko na jeden dzień. Tymczasowo znajdzie się w Centrum Żeglarskim, a od 28 listopada można ją będzie oglądać na Jasnych Błoniach.
W związku z obchodami stulecia utworzenia Marynarki Wojennej RP w poniedziałek (22 października) do Szczecina przypłynęły trzy okręty z 3. Flotylli Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego w Gdyni: ORP gen. T. Kościuszko, ORP Wodnik i ORP Iskra. Można je było zwiedzać jeszcze w środę do południa, a o godz. 12 w ich pobliżu, na nabrzeżu Pasażerskim, otwarto okolicznościową wystawę.
Na 40 planszach pokazane są działania polskiej Marynarki Wojennej. Obejmują one przede wszystkim lata 1918-1939, chociaż wspomniana jest też wcześniejsza historia polskiej floty (od bitwy w Zatoce Świeżej w 1463 r.).
Autor wystawy dr Tomasz Neubauer – kierownik Działu Historyczno-Naukowego Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – poinformował, że jest to dopiero pierwsza część dziejów polskiej MW. Eksponowana ma być również historia obejmująca czasy II wojny światowej, a także powojenna.
Wystawa stanęła na nabrzeżu Pasażerskim na krótko.
– Teraz będzie u nas, a 28 listopada, czyli dokładnie w stulecie Marynarki Wojennej RP, stanie na Jasnych Błoniach – zapowiedziała Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.
(ek)
Fot. Dariusz Gorajski