Sobota, 25 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Wyjątkowa promocja niezwykłej książki [GALERIA]

Data publikacji: 28 października 2018 r. 16:26
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada 2018 r. 02:51
Wyjątkowa promocja niezwykłej książki
 

Zwieńczeniem obchodów jubileuszu 270-lecia dwóch podgryfińskich wsi – Dębiec i Żabnicy – należących do jednego sołectwa, stały się monografie obu miejscowości. W ubiegłym roku promowano spisane dzieje Dębiec, w sobotę (28 października tego roku) – Żabnicy. Autorem obu opracowań jest dr hab. Bogdan Matławski, znany kulturoznawca, folklorysta, etnomuzykolog, emerytowany profesor US.

- Spisanej historii obu wsi nie było. Musiałem więc dotrzeć do dokumentów złożonych w archiwach polskich i niemieckich. Za mną wiele rozmów z naukowcami, badaczami, którzy mnie wspierali, pomagali, naprowadzali. Przede wszystkim zaś spotykałem się z mieszkańcami wsi – opowiadał nam podczas ubiegłorocznego spotkania profesor Matławski.

Wczorajsza promocja książki pt. „Rola kobiety i orędowniczki walki o niepodległość. Tradycje i rozwój na obszarach wiejskich w XXI wieku na przykładzie historii sołeckiej wsi Żabnica” zgromadziła blisko dwieście osób. Wydarzenie miało godną oprawę, a mistrz długo podpisywał swoje dzieło; kiedy zaś pytał, dla kogo ma być dedykacja, a w odpowiedzi słyszał: „dla mnie”, rzadko dopytywał o imię i nazwisko, bo większość swoich czytelników zna osobiście. Do Żabnicy wraz z rodzicami przyjechał w 1948 roku i, z niewielką przerwą, nadal tu mieszka.

- Przychodzi taki czas w życiu człowieka, kiedy uświadamia sobie, że za to co w życiu dostał, chce zapłacić. To takie wewnętrzne pragnienie, honorowy dług wdzięczności wobec miejsca, z którego wystartował w dorosłe życie, i wobec ludzi, których na swojej drodze spotkał – tak profesor wyjaśnia główny powód opracowania monografii wsi.       

Warto przy okazji wspomnieć, że B. Matławskiemu udało się przekonać grupę współmieszkańców do wspólnych działań na rzecz lokalnej społeczności. Z jego inicjatywy kilka lat temu we wsi powrócono do nabożeństw majowych przy przydrożnych kapliczkach, a inauguracja majówek ma wyjątkową oprawę. Innym ważnym wydarzeniem w nowej historii wsi są kolokwia rosowsko-żabnickie, czyli rozmowy społeczności niemieckiej i polskiej, których miejscowości przedziela graniczna Odra; kolokwia mają tworzyć przyjazne pogranicze. Kolejnym pomysłem prof. Matławskiego jest festyn „Żabnickie lato z rybką” połączony z cyklicznym regionalnym konkursem kulinarnym pn. „Smaki ryb odrzańskich”.

- Ale mieć pomysł to jeszcze nic, sztuką jest zgromadzić wokół niego ludzi, którzy będą myśleć podobnie i zechcą ten pomysł wprowadzić w życie, bo przecież samemu to się nic nie uda  – za każdym razem podkreśla B. Matławski.

Tekst i fot. (akme)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA