poniedziałek, 17 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia”

Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” [GALERIA]

Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia”
Data publikacji: 2020-02-14 08:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-02-16 09:13
Wywietleń: 501 442700

Premiera opery „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda, romansu wszech czasów według dramatu Wiliama Szekspira, odbędzie się w piątek (kolejne premierowe spektakle zaplanowano na 15 i 16 lutego) w szczecińskiej Operze na Zamku. Artyści zaprosili naszą redakcję na próbę generalną i ... jesteśmy oczarowani! Widzowie zapewne też zachwycą się spektaklem.

Z tancerzami i akrobatami

„Romeo i Julia” to historia młodzieńczej miłości i konfliktu rodów, opowieść, w której niewinność jest uwikłana w rodzinne porachunki świata dorosłych. Żadna z oper Gounoda nie odniosła tak wielkiego triumfu. Już w roku premiery dzieło przekroczyło liczbę stu wystawionych przedstawień. Szczeciński spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, a kierownictwo muzyczne objął Franck Chastrusse Colombier.

Na scenie zobaczymy wielu artystów, łącznie z tancerzami, a nawet akrobatami, choć są tylko w dwóch scenach w przeciwieństwie do tancerzy, którzy towarzyszyć będą bohaterom przez cały spektakl.

- Gounod to tradycja francuska, zatem utwory baletowe zajmują dużo miejsca. Postanowiliśmy to tak połączyć z choreografami, by były nawet dwie grupy tancerzy, tak jak są dwie skłócone rodziny, cały czas ze sobą walczące - mówi reżyser Michał Znaniecki. - Mamy zatem dworski taniec napisany przez Gounoda, który jest tańczony w pięknych klasycznych kostiumach i w klasycznych technikach, a z drugiej strony tak zwany balet uliczny, czyli grupa Romea, która wtargnęła na bal i rozbiła konwencję baletu klasycznego. Druga grupa zatem raczej tańczy w technice tańca współczesnego.

Aktualnie i uniwersalnie

- „Romeo i Julia” to bardzo popularne dzieło, wykorzystywane nie tylko w balecie czy w orkiestrowych wykonaniach, ale to dzieło, dzięki któremu wszyscy możemy powiedzieć, że jesteśmy Romeo i Julią. Uważam, że Charles Gounod stworzył jedną z najlepszych oper - dodaje Franck Chastrusse Colombier – kierownik muzyczny „Romea i Julii”. - Bardzo się cieszę, że mogę współpracować z Michałem Znanieckim. Bardzo podoba mi się, jak ta opera została wyreżyserowana. Ponieważ jest to opera z 1867 roku, z pięcioma aktami, baletem, gdybyśmy to zrobili bardzo standardowo, to w dzisiejszych czasach byłaby zbyt ciężka dla publiczności. Inscenizacja Michała Znanieckiego pozwoliła na to, by dzieło mogło być odebrane jako bardzo aktualne.

Julia z wielką wyobraźnią i fantazją

Jaka będzie Julia? O tym opowiada Victoria Vatutina, odtwórczyni tytułowej roli w spektaklu:

- Z tego, co sugeruje reżyser Michał Znaniecki, ma to być dziewczynka o wielkiej wyobraźni, wielkiej fantazji. Chcę to pokazać w pierwszym akcie, że jest inna niż pozostałe postaci na scenie - zaznacza artystka. - I już w pierwszym akcie, gdy pada imię „Romeo”, gdzieś pojawia się śmierć. Julia to czuje. W drugim akcie staram się poddać temu, co się dzieje wokół, śledzę oczy partnera, staram się emocjonalnie nie kontrolować. Trzeci akt jest dla mnie fantastyczny, biorę ślub, a ja uwielbiam brać śluby na scenie (śmiech). W czwartym akcie, podczas „sceny łóżkowej”, staram się o bliskość raczej niż o erotyczne doświadczenie, bo erotyzm jest dosyć sugestywnie oddany w scenografii. Ale jest i bardzo trudna scena, podczas której Julia ma w ręce tę rzekomą truciznę, która ma sprawić, że będzie wyglądała na martwą. Julia boi się. Dokonanie wyboru ją przerasta. To bardzo trudne dla niej, a więc i dla mnie, bo nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że można stanąć przed takim właśnie wyborem. Chciałabym tu akurat wycofać się, zablokować emocjonalnie. Tak jak w poprzednich aktach „płynę” z emocjami, tak tu staram się zrobić dokładnie odwrotnie. A w ostatnim akcie otwieram oczy i… jestem w grobie. Straszne.

(MON)

Fot. Grzegorz Siwa

Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia” Wydarzenie operowe w Szczecinie! Premiera spektaklu „Romeo i Julia”

Komentarze

operomaniak
Bardzo ładne dekoracje i piękne stroje! Tylko para kochanków jakaś mocno "doświadczona". Z drugiej strony to miły gest ze strony dyrekcji opery, móc zaśpiewać Romeo i Julię na koniec kariery. Ogólnie pozytywnie!
2020-02-16 08:28:49
Edward
A to jakiś romans z serii: sanatorium miłości ? Romeo i Julia byli młodocianymi kochankami, a tu w głównych rolach małżeństwo w okolicach 50tki. Czy reżyser nie zna opowieści Szekspira? Chyba, że to celowy zabieg artystyczny - miłość może zdarzyć się nawet w zaawansowanym wieku przecież.
2020-02-14 22:33:51
Ta fotka przy nagłówku - zobaczyła wampira?
.
2020-02-14 13:35:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie