Wtorek 26 października 2021r. 
REKLAMA

Wybuchowa inauguracja [FILM]

Data publikacji: 2018-02-05 17:09
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wybuchowa inauguracja
 

Wielkim azotowym wybuchem na placu Zamenhofa w Szczecinie zainaugurowano dzisiaj (5 lutego) naukowo-artystyczna zabawę pt. „O dwóch takich, co skroplili azot". Spektakle zostaną pokazane w dniach 19-21 lutego w Domu Kultury „Słowianin" zlokalizowanym przy ulicy Korzeniowskiego 7.

Dziennikarze szczecińskich mediów i przypadkowi obserwatorzy mogli przez krótką chwilę podziwiać bezprecedensowy, zjawiskowy i unikatowy oraz zupełnie bezpieczny - azotowy wybuch.

- Bardzo mi się podobał eksperyment w samym centrum Szczecina. Uważam, że powinno być więcej tego rodzaju doświadczeń w miejscach publicznych - oceniła Grażyna Modzelewska, mieszkanka Szczecina.

Blisko po dwóch latach do naszego miasta powracają aktorzy Paweł Królik, Stefan Królczyński zajmujący się dodatkowo nauką. Wcielą się oni w postaci Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, czyli polskich naukowców którzy sto trzydzieści dwa lata temu - jako pierwsi na świecie uzyskali ciekły azot. Jak mówią organizatorzy, to na liczne prośby widzów, oraz nauczycieli zostało wznowione przedstawienie „O dwóch takich, co skroplili azot".

Dodajmy, że jest to wyjątkowa, interaktywna lekcja fizyki i chemii. Widzowie będą mogli przenieść się do świata skroplonych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i widowiskowych doświadczeń. 

- Odkryjemy przed publicznością tajniki chemii i fizyki, wspólnie przeprowadzimy zadziwiające eksperymenty, a wszystko to zostanie obficie okraszone humorem - zapowiada Jakub Hanke, reżyser spektaklu.

Wydarzenie kierowane jest dla dzieci i młodzieży od 9 lat. Spektakl będzie się odbywać o godzinach: 9, 11, 13.

Jest on wspólną realizacją Agencji Artystycznej Kompania Marzeń oraz Miasto Nauki.

(KK)

Na zdjęciu: Widowiskowy azotowy wybuch zademonstrowali w samym centrum Szczecina aktorzy i naukowcy - Paweł Królik i Stefan Królczyński.

Fot. Dariusz Gorajski

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

'
2018-02-06 12:15:22
Najlepszym przyciągnięciem widzów jest kontrowersja, a jeśli brak inteligencji i pomysłu na własny tytuł, bierze się dobrze znane, ugruntowane w społeczeństwie hasło i je zmienia na swoje potrzeby. A później takie sfrustrowane "Jakóby" wylewają swoje żale ;)
Zygmunt
2018-02-05 19:15:25
Nauka jest pasjonująca. Może dzięki takim spektaklem więcej młodych osób zostanie w przyszłości inżynierami.
Jakób
2018-02-05 17:32:19
Nie wiem, czy ten tytuł jest najszczęśliwszy - od razu przychodzi na myśl podobny: "O dwóch takich, co skłócili naród". Szczególnie jeden z nich. przyczynił.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ