Czwartek 06 maja 2021r. 

Wybierz się na wystawę do zamku. Na razie - tylko wirtualnie

Data publikacji: 2020-05-18 18:46
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-18 18:46
Wybierz się na wystawę do zamku. Na razie - tylko wirtualnie
 

Nie są jeszcze czynne przestrzenie wystawowe Zamku Książąt Pomorskich. Mimo to można się tam wybrać na zwiedzanie, tyle że ... online. Od poniedziałku (18 maja), kiedy obchodzono Międzynarodowy Dzień Muzeów, zamek umożliwił - na swojej stronie internetowej - wirtualne obejrzenie ekspozycji pt. „Pomorskie funeralia”.

Prezentowane na zamkowej wystawie rzeźby to cenne i interesujące zabytki dawnej sztuki pomorskiej, związanej z ponad 450-letnią historią protestantyzmu na Pomorzu. Obiekty pochodzą z kościołów i kaplic z terenów obecnego Pomorza Środkowego i Zachodniego. Są dowodem bogactwa kultury chrześcijańskiej i kunsztu lokalnie działających rzemieślników. Co więcej, w kontekście obyczajów, historii, estetyki i języka stanowią jedyną w swoim rodzaju okazję do poznania tradycji oraz kultury pochówku i pamięci zmarłych – dawnych mieszkańców Pomorza. Wystawa „Pomorskie funeralia” pochodzi ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a obecnie znajduje się w depozycie szczecińskiego zamku.

W zapowiedzi wystawy Anna Sujecka tak pisze: "Inaczej niż obecnie, kiedy nagrobek i trumna zamawiane są dopiero po śmierci, część eksponowanych na wystawie obiektów powstała jeszcze za życia fundatora. Chcąc uczcić majestat Boga, dać wyraz przekonaniom religijnym oraz przetrwać w pamięci potomnych zamawiano niejednokrotnie całe kaplice, ołtarze, epitafia. Wszystkie one stanowiły swoisty exegi monumentum, którego treści i forma do dziś budzą uznanie".

(MON)

Fot. Andrzej Krupiński/Fotoklub Zamek

 

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ