poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Wybieramy lekturę Narodowego Czytania

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania [FILM]

Wybieramy lekturę Narodowego Czytania
Data publikacji: 2017-02-10 09:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 1148 212118

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to utwory, spośród których można wybierać lekturę Narodowego Czytania 2017. Głosować można do 15 lutego.

To, które dzieło zyskało najwięcej głosów, okaże się 21 lutego w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego. Prezydent Andrzej Duda ogłosi wtedy który utwór został wybrany do Narodowego Czytania 2017. Głosować można jeszcze przez tydzień – do 15 lutego. W tym celu należy wybrać jeden z biorących udział w plebiscycie utworów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: narodoweczytanie@prezydent.pl. Zachęcając do wzięcia udziału w głosowaniu prezydent Andrzej Duda podkreśla, że proponowane utwory łączy "istotna dla nas, Polaków, tematyka, doskonała polszczyzna, a przede wszystkim znaczenie dla kształtowania narodowej tożsamości".

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział, że kancelaria zwróciła się do kilkunastu wydziałów filologii polskiej uczelni wyższych, Biblioteki Narodowej oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk z prośbą o wskazanie ważnych dzieł polskiej literatury, spośród których miałaby zostać wyłoniona lektura na tegoroczne Narodowe Czytanie.

– Wśród kilkudziesięciu pozycji kilka się powtarzało i to są właśnie te cztery, które zostały poddane pod osąd opinii publicznej, na które padają głosy. Są to: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowski” Juliusza Słowackiego i „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego – powiedział Kolarski. Poinformował, że Narodowe Czytanie zwycięskiego utworu zostanie zainaugurowane przez parę prezydencką w pierwszy weekend września. Kolarski podkreślił, że wybrane utwory należą do kanonu polskiej kultury.

– To są pozycje, które kształtują naszą tożsamość, są częścią narodowej kultury. One są ważne dla nas jako zbiorowości – powiedział.

* * *

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.) i „Lalkę” Bolesława Prusa (2015 r.). W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wspólną lekturę także wybrano w głosowaniu. Wybierać można było spośród pozycji: „Chłopi” Władysława Reymonta, „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, które zwyciężyło w ubiegłorocznym głosowaniu.

(pap)

W ubiegłym roku w Książnicy Pomorskiej „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
czytała m.in. aktorka Anna Seniuk. 

Film: Paulina Sikora
Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Jakób
Ja bym proponował czytać wspomnienia Jarosława Kaczyńskiego pt."Jak rozpętałem Solidarność".
2017-02-11 19:15:22
czyt
Zdecydowanie Przedwiośnie.
2017-02-10 09:42:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy