piątek, 04 grudnia 2020r.

Wtf, XD i słówko na z

Data publikacji: 2018-06-10 10:01
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:49
Wtf, XD i słówko na z
 

Z prof. dr hab. Ewą Kołodziejek, językoznawcą, kierownikiem Zakładu Etnolingwistyki i Kultury Języka w Instytucie Polonistyki, Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Szczecińskiego rozmawia Elżbieta Kubera

– Wtf, nwm, XD – co się dzieje z naszym językiem?

– Nic się szczególnego nie dzieje. Język odpowiada potrzebom życia. Te skróty, które z trudem wymawiamy, są własnością ludzi młodych, przynależą do ich języka, głównie pisanego, używanego w Internecie. Tak mówi mój nastoletni wnuk, ale może już nie mówi, bo slang młodzieżowy szybko się zmienia. XD było młodzieżowym słowem roku 2017.

– No właśnie, wyjaśnijmy: wtf jest skrótem od angielskiego niezbyt grzecznego wyrażenia what the fuck?, co po polsku można by przetłumaczyć jako: co takiego?, co się dzieje?, nwm – to skrót zwrotu nie wiem, zaś XD – oznacza wykrzyknik lub salwę śmiechu. W języku pisanym jesteśmy w stanie te skróty stosować, natomiast w mowie brzmi to co najmniej dziwnie.

– Owszem, jednak to nie my tak mówimy albo piszemy, tylko młodzi. Te skracane wyrazy i wyrażenia wynikają z potrzeby ekonomizacji wysiłku, szybkiego porozumiewania się.

– A wulgaryzmy? Pewne przykre słówko zadomowiło się w naszym języku i uznawane jest przez wielu za czwarty stopień przymiotnika fajny: fajny, fajniejszy, najfajniejszy, z…

Zajefajny? To też jest młodzieżowe słówko.

– Niestety, nie tylko młodzież je stosuje.

– Dojrzali ludzie, którzy tak mówią, są w gruncie rzeczy infantylni, ulegają modzie na językową młodość. Ale ta moda, jak każda inna, wkrótce przeminie. Inna rzecz, że na co dzień potrzebujemy różnych „wzmacniaczy”, stąd kwestionowane przez niektórych słowo strasznie, które służy podkreśleniu naszych emocji. ©℗

Cały wywiad w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 8 czerwca 2018 r.

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Jarun mogłeś
2018-06-12 08:05:38
się PO_d_PiS_ać, albo wstawić tekst; "Znalazł się obrońca o roboczym nicku: "tchórzliwa menda". Goń się łajzo ! Długo będziesz jeszcze smędził ?" lub "powiedz pan tym redakcyjnym wałkoniom i pindom, że nie jestem (taka ich mać!! )robotem i żeby te bladzie ściągnęły z mego IP tego robota. Niech bliny ruszą żopu!"...Faktycznie jesteś "ćwierć inteligent, nieuk, kawiarniany filozof" wszystkowiedzący " To nawiązanie do obrazu Eugene'a Delacroix (delakrwa)"
@do do
2018-06-11 18:02:24
@do uczonego..o tobie mowa, ty buhaha :-) żałosny jesteś :-( !
do uczonego "ćwierć inteligent"-a Jaruna
2018-06-11 13:30:00
BUAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHA :FD:DLDLD WTF :D:D:D dobre !"..ćwierć inteligent,". Ten Jarun to taki burak genialny.
Jarun
2018-06-11 09:44:50
Oprócz "fajny" jeszcze modne słowa: "narracja /wyrażają opinię, demonstrowanie, relacja, opis, eksponowanie/, mam wiedzę /wiem, orientuję się, fachowość, kompetencja/, przestrzeń /obszar, dziedzina, płaszczyzna, pole, sfera/", no i "genialny" np. burak genialny. To porównanie wprowadził konus Makłowicz ..."genialna słonina". Bez tych modnych słówek, żaden ćwierć inteligent, nieuk, kawiarniany filozof nie wychodzi z domu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ