wtorek, 21 sierpnia 2018.
Strona główna > Kultura > Wróci do emigrantów za 10 lat

Wróci do emigrantów za 10 lat

Wróci do emigrantów za 10 lat
Data publikacji: 2015-08-26 11:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:56
Wywietleń: 1180 14176

Ewa Winnicka w galerii sztuki współczesnej w Świnoujściu opowiadała o obsypanych nagrodami i głośnych książkach „Londyńczycy” i „Angole”. Temat nadal elektryzujący, więc czytelnicy mieli sporo pytań do reporterki. Także ci, którzy książek nie czytali.

Spotkania w ramach „miejsc literatury” to jeden z ciekawszych projektów FAMY. Spotkania moderuje Dariusz Foks. Tym razem w fotelu zasiadła Ewa Winnicka, a czytany był reportaż „Angole”. To książka, która została dobrze odebrana przez czytelników.

- Książka jest dyskutowana, co mnie bardzo cieszy. Są osoby, które uważają, że jest stronnicza. Ale jednocześnie jest różnie odbierana. Spotkałam się z opiniami, że napisałam ją po to, żeby ludzie nie wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii. Zastanawiano się, czy za książką nie stoi rząd, czy nie była w cichości sponsorowana przez służby specjalne, które chciałby, żeby Polacy zostali w kraju. Z drugiej strony spotkałam się też z opinią, że moja książka idealizuje życie w Wielkiej Brytanii. Ale też nie budzi już takich emocji jak „Londyńczycy”. Po napisaniu „Londyńczyków” dostawałam listy, które sugerowały, że nigdy nie powinnam pokazywać się w Londynie, a w przypadku „Angoli” czegoś takiego nie było - mówiła reporterka.

Sporą część spotkania wypełniły opowieści o bohaterach książek E. Winnickiej. Ludziach pochodzących z różnych sfer, którzy na emigracji doświadczyli różnego losu. I tak autorka opowiadała o panu Jacku, który na wyspie założył zakład pogrzebowy i – jak twierdził – realizuje swoją pasję, czy o uczniu elitarnej szkoły, pomiatanym przez bogatych rówieśników z Anglii, który zapewniał rodziców, że wszystko jest dobrze, bo ci zapłacili spore pieniądze za jego edukację. Niektóre opowieści – podszyte ironią – mogły wydać się zabawne, inne były smutne.

- Chętnie wrócę do swoich bohaterów za 10 lat, żeby zobaczyć ilu zostało w Wielkiej Brytanii, a ilu się poddało. Chciałabym sprawdzić ilu wróciło do kraju z odpowiednim kontem, żeby wybudować swoje domy na Podkarpaciu, o których marzyli - mówiła E. Winnicka. - Zwłaszcza młodzi ludzie chcą żyć. Nie chcą być już rodzicami i słuchać ich uwag. Ci młodzi ludzie w Wielkiej Brytanii mogą żyć wedle swojego uznania, chodzić do galerii, mogą studiować. To ci słynni bezrobotni absolwenci mają szansę na znalezienie na Wyspach Brytyjskich fajnego życia.

Było to przedostatnie spotkanie związane z projektem „Miejsca literatury” w ramach tegorocznej FAMY. W czwartek (27 sierpnia) o g. 17.30 rozpocznie się spotkanie z młodymi pisarzami pod hasłem „Sekcja literacka czyta”. Warto już teraz zarezerwować sobie czas! ©℗

Tekst i fot. Bartosz TURLEJSKI

Na zdjęciu: Ewa Winnicka opowiadała o reportażu „Angole”. Zapowiedziała, że za 10 lat chętnie sprawdzi jak potoczyły się losy bohaterów jej książki.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Samotny strajk
Water Show Szczecin 2018
Pyromagic 2018: Fajerwerki wystrzeliły
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy