wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Kultura > Wręczono Fryderyki

Wręczono Fryderyki

Wręczono Fryderyki
Data publikacji: 2017-04-27 00:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Wywietleń: 1514 247285

Organek, Brodka i Ania Dąbrowska otrzymali statuetki Fryderyków – nagród Akademii Fonograficznej podczas środowej (26 kwietnia) gali w Teatrze Polskim w Warszawie. Za całokształt pracy artystycznej uhonorowano Urszulę Dudziak i zespół Dżem.

Podczas tegorocznej gali muzycy odebrali statuetki w dwóch sekcjach: muzyki rozrywkowej i jazzowej. Wręczono także trzy Złote Fryderyki – nagrody za całokształt pracy twórczej na polu muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej.

Za album roku w dziedzinie muzyki rozrywkowej Fryderyka otrzymała Ania Dąbrowska za swoją płytę „Dla naiwnych marzycieli”. Płytą roku na polu muzyki alternatywnej została „Clashes” Brodki. Statuetki dla najlepszych muzycznych prac przyznano także za nagrania hip-hopowe - Fryderyka otrzymał O.S.T.R. za „Życie po śmierci”, z gatunku muzyki elektronicznej – nagrodzono „Bang!” Reni Jusis, oraz w kategorii „muzyka korzeni”, w której triumfował album „Prosta piosenka” Martyny Jakubowicz. W kategorii muzyki rockowej płytą roku została „Czarna Madonna” Organka. Fryderyka za "utwór roku" otrzymała jego piosenka pt. „Mississippi w ogniu”, zaś za najlepszy teledysk uznano klip do piosenki „Pastempomat” Dawida Podsiadło.

Jazzowym artystą roku wybrano jednego z najważniejszych polskich saksofonistów Zbigniewa Namysłowskiego. Nagrodę dla najlepszej płyty w tej kategorii otrzymał album „Tribute to Henryk Majewski” autorstwa trębacza Roberta Majewskiego. 

Złotego Fryderyka za dokonania na polu muzyki poważnej otrzymał pianista i pedagog Piotr Paleczny. Nagrodę za całokształt pracy twórczej w dziedzinie muzyki jazzowej otrzymała wokalistka Urszula Dudziak. Z kolei Złotego Fryderyka w dziedzinie muzyki rozrywkowej otrzymał Dżem, jedna z najpopularniejszych polskich grup blues-rockowych. Zespół powstał w 1973 r. z inicjatywy braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. W tym samym roku do grupy dołączył wokalista Ryszard Riedel, następnie także gitarzysta Jerzy Styczyński. Do najsłynniejszych utworów Dżemu należą m.in. "Whisky", "Autsajder", "Wehikuł czasu", "Czerwony jak cegła" czy "List do M.". W 1994 r., po śmierci Riedla, zespół dwukrotnie zmieniał wokalistów. Obecnie na czele formacji stoi Maciej Balcar. Nagrodę muzycy zadedykowali zmarłym członkom zespołu, Riedlowi oraz klawiszowcowi Pawłowi Bergerowi.

(pap)

Na zdjęciu: Beno Otręba ze Złotym Fryderykiem dla grupy Dżem podczas gali 23. edycji Nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki 2017 
Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

niklot
A Brodka to nie ten ludowy pieśniarz co śpiewa: "Ej hoja, hoja, swobodo moja" ?
2017-04-27 13:18:32
obserwator
brodka zarozumiała sepleniąca pseudo artystka..
2017-04-27 11:37:10
Promocja
Organek, Dąbrowska - owszem, słychać ich nowe przeboje w rozgłośniach, ale Brodka?
2017-04-27 07:18:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wystawa Makiet Kolejowych 2020

kondolencje

Sonda

Czy zakaz handlu w niedzielę jest dla Ciebie uciążliwy?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie