środa, 27 marca 2019.
Strona główna > Kultura > Wirtuozi i zdolna młodzież

Wirtuozi i zdolna młodzież

Wirtuozi i zdolna młodzież
Data publikacji: 2018-07-10 22:45
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:50
Wywietleń: 989 337761

Za nami dwa kolejne koncerty 54. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim.

W piątkowy wieczór (6 lipca) zabytkowa katedra po raz piąty podczas tej edycji kamieńskiego muzycznego lata wypełniła się muzyką klasyczną. Koncert rozpoczęła cześć organowa w wykonaniu niemieckiego wirtuoza Albrechta Kocha, który jest kantorem i organistą XVIII-wiecznych organów Silbermanna w katedrze we Freibergu w Saksonii. Artysta koncertuje w Europie i w Australii. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Lipsku oraz członkiem Senatu Kultury Saksonii.

W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu Albrecht Koch zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Georga Böhma i Felixa Mendelssohn-Bartholdy'ego wzbudzając aplauz zgromadzonej w katedrze publiczności.

W części kameralnej wystąpił krakowski kwartet „Barock Tune”. Zespół tworzą muzycy związani z Akademią Muzyczną w Krakowie: pierwszy trębacz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach Benedykt Matusik, trębacz Filharmonii Krakowskiej Stanisław Majerski, adiunkt w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji na krakowskiej akademii perkusista Tomasz Sobaniec i organista w krakowskim Sanktuarium Najświętszej Rodziny Łukasz Mikołaj Mateja. Podczas koncertu muzyka kameralna nie rozbrzmiewała, jak ma to na ogół miejsce, z transeptu katedry, a z chóru, skąd rozchodziła się gra na trąbce i kotłach z towarzyszeniem organów. Krakowscy artyści wykonali utwory mistrzów doby baroku takich jak: Bach, Joseph Bodin de Boismortier, Georg Philipp Telemann, Henry Purcell, Marc Antoine Charpentier, Giuseppe Aldrovandini, Jeremiah Clarke, Pavel Josef Vejvanovský, Georg Friedrich Händel i Jean-Philippe Rameau, za co słuchacze nagrodzili ich gromkimi brawami.

W sobotę (7 lipca) odbył się koncert dodatkowy festiwalu. Był to koncert galowy uczestników XVI Ogólnopolskich Warsztatów Muzyki Dawnej, organizowanych przez jej niestrudzonego propagatora i nauczyciela muzyki Adama Denekę. Młodzi muzycy m.in. z Inowrocławia, Woli Rasztowskiej, Drezdenka, Bierzwnika i Świeradowa-Zdroju zaprezentowali utwory muzyczne, od średniowiecza po barok, oklaskiwani przez festiwalową publiczność.

Kolejny koncert tegorocznego kamieńskiego festiwalu odbędzie się w piątek (13 lipca). Będzie miał charakter szczególny jako dedykowany setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Za kontuarem organów zasiądzie dyrektor artystyczny festiwalu prof. Józef Serafin, który 14 czerwca świętował złoty jubileusz swego debiutu przed kamieńską publicznością. W części kameralnej zaś usłyszymy Międzynarodową Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną pod batutą prof. Jana Miłosza Zarzyckiego oraz solistkę – skrzypaczkę Katarzynę Dudę.

Tekst i fot. Błażej Bubnowicz

Na zdjęciu: Zespół Barock Tune

 

 

 

Wirtuozi i zdolna młodzież Wirtuozi i zdolna młodzież

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Marzanna utopiona
Parowozem do Polic
Wystawa Makiet Kolejowych
Poprzedni Następny

Sonda

Czy rozbudowa miejskiej sieci dróg usprawiedliwia masowe wycinki drzew w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy