środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > „Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017

„Wesele” lekturą Narodowego Czytania 2017
Data publikacji: 2017-02-22 18:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:59
Wywietleń: 2027 216721

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 - ogłosił prezydent Andrzej Duda. Naprawdę warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury - przekonywał.

- Myślę, że tegoroczne Narodowe Czytanie będzie niezwykle ciekawe - ocenił prezydent. - Naprawdę warto - po raz kolejny mam nadzieję, bo jestem przekonany, że każdy już czytał w swoim życiu "Wesele" - tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać, przeczytać ją razem. Przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe strofy tego dramatu, arcydramatu.

Jak mówił, Narodowe Czytanie "Wesela" odbędzie się w roku poprzedzającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaznaczył, że dramat ten to "Polaków portret własny".

- Polaków przełomu XIX i XX w. Polaków właściwie w przededniu odzyskania niepodległości, pięknie rysujący obraz przekroju społeczeństwa tamtego okresu w Galicji, w Krakowie i w podkrakowskiej wsi Bronowice - mówił prezydent.

Oficjalna inauguracja tegorocznego Narodowego Czytania odbędzie się 2 września. Podczas ubiegłorocznego Narodowego Czytania prezydent Duda zaproponował, aby o wyborze kolejnej wspólnej lektury ponownie zdecydowali Polacy. Do 15 lutego 2017 r. każdy mógł zagłosować na ulubioną lekturę poprzez ankiety zamieszczone na stronie www.prezydent.pl oraz na kontach Kancelarii Prezydenta w serwisach społecznościach: na Facebooku i na Twitterze.

* * *

Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 r. Czytano wówczas "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry (2013 r.), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014 r.) i "Lalkę" Bolesława Prusa (2015 r.). W 2016 r. lekturą Narodowego Czytania było "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

(pap)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

P.F.
Czy na ilustracji rzeczywiście są dzieła S. Wyspiańskiego?
2017-02-24 16:50:28
Honorat
Bardzo dobra lektura na dzisiejsze czasy. "Wesele" to kwintesencja wad narodowych Polaków. Kiedyś, po doprowadzeniu przez Leszka Millera SLD do upadku, ciągle mi się przypominał wers "Miałeś, chamie, złoty róg". Po latach widzę, że dotyczy to też innych ugrupowań politycznych. Wyspiański jest uznawany nie bez kozery za czwartego wieszcza, bo już na początku XX wieku napisał: "Piękne pany, szumne pany,/i cóż wy na to mówicie,/że to niby różne stany". "Pany" ostatnio się ujawniły a "różne stany" to nic innego jak "różny sort". "Chińcyki" dalej trzymają się mocno, a Dziennikarz mówi, to co w naszych czasach mówi połowa narodu: "Otóż właśnie polityków mam dość, po uszy, dzień cały". Niedługo będzie trzecie dziesięciolecie XXI wieku, a u nas ciągle trwa chocholi taniec.
2017-02-24 10:55:13

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy