Środa, 19 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W hołdzie Niemenowi [FILM]

Data publikacji: 17 stycznia 2019 r. 06:26
Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia 2019 r. 10:14
W hołdzie Niemenowi
 

W szczecińskiej filharmonii odbędzie się w czwartek (17 stycznia) koncert pt. „W hołdzie Czesławowi Niemenowi w XV rocznicę śmierci artysty”. Natomiast w "Sorrento" wieczór wspomnień.

Marianna Wróblewska, Włodzimierz Nahorny, chór kameralny „Concertino” oraz Andrzej Szpak – oto artyści, którzy wystąpią w czwartek o godz. 19 w sali kameralnej szczecińskiej filharmonii. Odbędzie się tu koncert pt. „W hołdzie Czesławowi Niemenowi w XV rocznicę śmierci artysty”.

Na wieczór wspomnień o Czesławie Niemenie zaprasza w czwartek Restauracja-Muzeum Muzyki „Sorrento” przy ul. Mickiewicza 2 w Szczecinie.

Czesław Niemen bywał w Sorrento, gdy przyjeżdżał do Szczecina. Siadał przy stoliku pod oknem. Wspominać będą go Zbigniew „Bitels” Włodarczyk i Andrzej Giza, obaj z Pogodna. Będą też czarne płyty, gitary i przeboje. Wieczór wspomnień zacznie się godz. 19. 

Wieczór wspomnień poprzedzi projekcja popularnego filmu dokumentalnego Andrzeja Fadera „Chłopcy z Sorrento” (godz. 18). Na ekranie pojawi się Szczecin z lat sześćdziesiątych XX w. Wstęp wolny.

Z kolei zespół Animato dla uczczenia rocznicy śmierci Czesława Niemena nagrał wideoklip z jego muzyką. 

W czwartek mija 15 lat od śmierci Czesława Niemena. Swoją wielką karierę rozpoczął on właśnie w Szczecinie, kiedy to w 1962 roku wystąpił na Festiwalu Młodych Talentów, dostając się do „Złotej dziesiątki” najlepszych wykonawców. W tym roku miną również pięćdziesiąt dwa lata od premiery płyty „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, która to na stałe zapisała się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tytułowy utwór stał się największym przebojem lat 60.XX w., a jego tekst do dzisiaj budzi w słuchaczach ogromne emocje.

(MON), (b.t.)

Fot. Ryszard Pakieser

Na zdjęciu: Andrzej Szpak

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA