wtorek, 19 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Ukraina wygrała Eurowizję

Ukraina wygrała Eurowizję

Ukraina wygrała Eurowizję
Data publikacji: 2016-05-15 06:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:55
Wywietleń: 1151 133685

Reprezentująca Ukrainę tatarska piosenkarka Jamala zwyciężyła w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Polak Michał Szpak zajął ósme miejsce wśród wykonawców z 26 państw.

Pochodząca z zaanektowanego przez Rosję Krymu tatarska piosenkarka zaśpiewała piosenkę własnego autorstwa "1944", poświęconą stalinowskiej deportacji jej narodu. Rosja bezskutecznie domagała się dyskwalifikacji tego utworu, skarżąc się na jego polityczny wydźwięk.

- Pokój i miłość dla wszystkich! - krzyknęła do publiczności Jamala po otrzymaniu na scenie statuetki diamentowego mikrofonu.

Ukraina zdobyła w głosowaniu jury oraz widzów łącznie 534 punkty, co oprócz zwycięstwa daje jej prawo do organizacji przyszłorocznej Eurowizji. Drugie miejsce zajęła artystka z Australii Dami In (511 punktów), trzecie - Rosjanin Siergiej Łazariew (491 punktów).

Po raz pierwszy w historii konkursu Eurowizji oddzielnie podano głosy jury oraz widzów, co podniosło dramaturgię ogłaszania wyników. W ostatniej chwili spore szanse na zwycięstwo miała Rosja, gdyż to jej reprezentant zgromadził najwięcej głosów od telewidzów. Ostatecznie przyznanych mu punktów nie wystarczyło do pokonania Ukrainy. (pap)

 

Na zdjęciu: Zwyciężczyni Eurowizji 

Fot. EPA/MAJA SUSLIN SWEDEN

Komentarze

PO-walony
AAA-twoje wnuczki ty kombatancie.
2016-05-17 12:57:50
AAA
A kto pamięta czasy ,gdy przed otrzymaniem nagrody i po trzeba było głosić wyższość socjalizmu nad zgniłym kapitalizmem?
2016-05-17 09:38:42
sdf
a tera... zrzuta i dawać im kasę na organizację ejwrowizji...ha ha
2016-05-16 15:49:24
Jarun
A daj Boże (Szpakowi) powodzenia,...czy ja mu wróg? Cieszy mnie to, że Szpak utarł nosa Górniak-wyjcowi silącemu się na bycie gwiazdą estrady (gwiazdeczka jednej piosenki).
2016-05-16 11:35:26
Czytelnik Łukasz
Na szczęście EUROPEJCZYCY, czyli "zwykli" ludzie docenili Szpaka. Olać jurorów-szmaciarzy i naszego komentatora też to dotyczy. A Jamala zapomniała dodać, że jej współplemieńców wysiedlono z Krymu za kolaborację z Hitlerem. Bo taka właśnie jest CAŁA PRAWDA. Jarunie, akurat "The color of your life" w wykonaniu naszego reprezentanta już JEST hitem. Bądź pewny, że w Europie rozejdzie się jak ciepłe bułeczki. Trzymam kciuki za Michała, bo on nie marnuje swojego talentu. Jeszcze raz gratuluję mu miejsca w Top 10.
2016-05-16 10:19:47
Angielski akcent.
Każdy wie, że widowiskowa choreografia jest używana zawsze wtedy, gdy brakuje dobrego przekazu muzycznego. Tak było i tutaj. Prawdziwy artysta wystąpi w bezruchu, a porwie publiczność.
2016-05-16 09:56:45
Po-rąbana
Jesteś PO-walona i leki nie działają. Zgłoś się na PO-morzany, może PO-mogą i PO-gotowiem odwiozą na "bronka".
2016-05-16 08:18:31
2 x PO...
PO 1-sze, a co dzieje sie dzisiaj z Tatrami na Krymie... w roku juz 2016-ym ? PO 2-gie, jak by nauczyli wszystkich Rosjan przedzwonic telefonem... to z racji najwiekszej ilosci milionow Rosjan - wygrali by bez zadnego problemu !!
2016-05-15 22:53:21
...jeszcze Nagrody
Nobla zostały do przydziału...
2016-05-15 22:03:16
Jarun
Głosowanie tzw. jury czyli myślących poprawnie politycznie w Europie (a właściwie w eurokołchozie) nie dostrzegli Polaka, za to "murem stanęli" za tatarów krymskich a nasz komentator Orzeszek miał ciarki i łzy w oczach gdy słuchał zawodzenia krymskiej tatarki. To nic, że ludzie w Europie na pierwszym miejscu postawili Rosjanina, wygrać nie mógł. I "śmieszna i straszna". Śmiesznie było jak hiszpanka "glebnęła" a Szwajcarka robiła przysiady a strasznie, że nie ważne jest to, co ludziom się najbardziej podoba. Zresztą za miesiąc nikt nie będzie pamiętał kto i co śpiewał. Od czasu ABBY w 1974r żaden "przebój" Eurowizji nie był przebojem. Eurowizja to jest dobra liga amatorska, piosenki pisane na koncert, bez przeszłości i przyszłości. Spęd amatorów bez większego znaczenia. Dla mnie Szpak wyglądał jak transwestyta, co odpowiada gustom Europie.
2016-05-15 17:32:17