Barbara Kruger jest jedną z najlepiej rozpoznawanych artystek współczesnych, której prace znajdują się w kolekcjach wielu znanych galerii i muzeów. W 1989 roku zaprojektowała plakat, na którym twarz kobiety, w połowie ukazana w negatywie, opatrzona została podpisem „Twoje ciało to pole walki”. W piątek reprodukcje tej pracy trafiły do szczecińskiej Trafostacji, jako wsparcie artystki dla protestów polskich kobiet, które odbywają się w naszym kraju od kilku tygodni, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.
"Z przyjemnością informujemy o wsparciu, jakie TRAFO Trafostacja Sztuki otrzymała od amerykańskiej artystki, Barbary Kruger oraz berlińskiego oddziału międzynarodowej galerii Sprüth Magers. Właśnie dotarła do nas przesyłka z plakatami przedstawiającymi reprodukcję ikonicznego, epatującego silnym i wciąż aktualnym przekazem, dzieła Barbary Kruger - Bez tytułu (Twoje ciało to pole walki) Polska wersja" - czytamy w komunikacie wspomnianej instytucji, przesłanym do redakcji.
Pierwotnie plakat Barbary Kruger został wykonany na potrzeby demonstracji o prawa kobiet w Waszyngtonie w 1989 roku. Polska wersja językowa pracy została zaprezentowana przy okazji monograficznej wystawy artystki w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. Plakat co jakiś czas jest przywoływany w kontekście walki o prawa kobiet.
- Dzisiaj praca Kruger trafia do TRAFO, a jej treść jest wciąż aktualna. Za zgodą artystki, dzieło stanie się częścią wystawy "Co sobie kto na swój temat wymyśli", która uczci 75-lecie historii Szczecina. Wystawa będzie prezentowana w TRAFO od 19 grudnia do 28 lutego - informuje Anna Konopka z Trafostacji Sztuki. - Chcemy, aby ten komentarz był obecny w dialogu publicznym i stał się słyszalnym głosem w całym kraju. Nie ma naszej zgody na łamanie praw kobiet!
(MON)