Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Trzecia edycja Żywej Biblioteki w ProMedia

Data publikacji: 20 kwietnia 2024 r. 17:33
Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia 2024 r. 10:53
Trzecia edycja Żywej Biblioteki w ProMedia
W "Żywej Bibliotece" słucha się wzruszających, inspirujących, a często trudnych historii drugiego człowieka.  

Wojna w Ukrainie, wykluczenie, różnorodność, nietolerancja, trauma - o tych, jak i wielu innych osobistych doświadczeniach mogli porozmawiać uczestnicy akcji "Żywa Biblioteka". Była to już trzecia edycja kampanii promującej dialog społeczny, która odbyła się w bibliotece ProMedia.

"Żywa Biblioteka" to przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem. Jednak sens tej inicjatywy, którą w Szczecinie organizują Fundacja Możesz, Żywa Biblioteka Szczecin oraz Filia nr 54 MBP - Promedia, polega na "wypożyczeniu" drugiego człowieka, który pełni rolę "żywej książki". W tym roku były nimi osoby, które na co dzień zmagają się z bardzo trudnymi, często niezrozumiałymi przez ogół społeczeństwa problemami: chorobą dziecka, nietolerancją ze względu na płeć czy orientację seksualną, doświadczeniem wojny i uchodźstwa, chorobą nowotworową, tranzycją dziecka czy niepełnosprawnością. To ludzie, którzy uosabiają rozterki współczesnego świata, ale z reguły są niewidoczni i anonimowi. W "Żywej Bibliotece" goście, którzy "wypożyczyli" żywą książkę słuchali bardzo osobistych, intymnych, wzruszających, a czasem bardzo wstrząsających opowieści. Dla wielu czytelników, którzy w sobotę, 20 kwietnia przyszli tego dnia do biblioteki i zechcieli porozmawiać z dana osobą, było to zapewne pierwsze takie doświadczenie. Ideą akcji jest też nauczenie się dialogu i rozmowy z ludźmi, o których mogliśmy wcześniej myśleć stereotypowo bądź nie wiedzieliśmy o nich zbyt wiele. Takie spotkanie ma otworzyć nas na bardziej otwarte kontakty z drugim człowiekiem i zrozumienie jego - często bardzo trudnej - sytuacji.

"Żywa książka" jest międzynarodowym ruchem promującym dialog społeczny i prawa człowieka. Akcja realizowana jest w 70 krajach świata. W Polsce działa od 2007 roku.

(aj)

Fot. Agata Jankowska 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2024-04-21 10:50:21
Kiedy władze miejskie ożywią roboty przy MEDIATECE na Oś.Majowym??? Może chociaż dachy na tych betonowych skorupach położą jacyś dekarze??? Czy to znów duch ENERGOMONTAŻ-Szcz-n tam się zagnieżdził??? Już po wyborach!!! Może nowi radni coś zaradzą temu marazmowi?!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA