niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kultura > Tarantino w Cannes: Jestem fanem twórczości Romana Polańskiego

Tarantino w Cannes: Jestem fanem twórczości Romana Polańskiego

Tarantino w Cannes: Jestem fanem twórczości Romana Polańskiego
Data publikacji: 2019-05-22 23:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-27 09:28
Wywietleń: 872 392659

Jestem fanem twórczości Romana Polańskiego. W szczególności "Dziecko Rosemary" zrobiło na mnie wrażenie - powiedział w środę reżyser Quentin Tarantino. Jego najnowszy film "Pewnego razu… w Hollywood", w którym pojawia się wątek polskiego reżysera, miał premierę podczas 72. Festiwalu w Cannes.

Akcja "Pewnego razu… w Hollywood" ("Once Upon a Time… in Hollywood") rozgrywa się w 1969 r. Film opowiada losach aktora serialowego Ricka Daltona (w tej roli Leonardo DiCaprio) oraz jego przyjaciela, kaskadera i asystenta Cliffa Bootha (Brad Pitt). Mężczyźni próbują odnaleźć się w Hollywood, które zmieniło się od czasu ich młodości. Marzą, by zaprzyjaźnić się z mieszkającymi w sąsiedztwie Sharon Tate (Margot Robbie) i Romanem Polańskim (w tej roli – wbrew pojawiającym się wcześniej pogłoskom o wycięciu wątku polskiego reżysera – zobaczymy Rafała Zawieruchę). W obsadzie znaleźli się także m.in. Al Pacino, Lena Dunham, Maya Hawke, Damian Lewis i Luke Perry.

Podczas środowej konferencji prasowej Tarantino podkreślił, że zabójstwo żony Romana Polańskiego Sharon Tate przez członków sekty Charlesa Mansona to historia, która do dziś szokuje opinię publiczną.

- Czytałem o tym wiele materiałów, słuchałem podcastów, oglądałem programy telewizyjne. Ale tak naprawdę im bardziej zgłębia się ten temat, im więcej informacji się uzyskuje, tym bardziej niezrozumiałe i niejasne stają się motywy zbrodni. Wydaje mi się, że to właśnie brak możliwości ich zrozumienia powoduje, że ta historia jest tak fascynująca - ocenił. Dodał, że w przeszłości kilka razy spotkał Polańskiego.

- Nie opowiadam o nim jako o największym reżyserze, ale najgorętszym nazwisku w tamtym okresie. Trudno uwierzyć, ile zarobiło "Dziecko Rosemary" (…). Jestem fanem twórczości Romana Polańskiego. W szczególności "Dziecko Rosemary" zrobiło na mnie wrażenie - zaznaczył Tarantino. Dopytywany, czy rozmawiał z polskim reżyserem o tym, w jaki sposób zamierza nawiązać w filmie do jego rodzinnej tragedii, amerykański reżyser odparł, że nie.

Obecna podczas konferencji Margot Robbie wspominała przygotowania do roli Sharon Tate.

- Czytałam na jej temat, ile tylko mogłam. Ale praca jako aktorki polega przede wszystkim na zrozumieniu postaci. Próbowałam uświadomić sobie, jakie jest znaczenie Sharon Tate w "Pewnego razu… w Hollywood". Quentin powiedział mi, że ona jest sercem tej historii. Chciałam pokazać ją jako promień światła, którym była Sharon. Taka była moja rola - powiedziała.

Wtorkową premierę "Pewnego razu… w Hollywood" poprzedził apel Tarantino do publiczności, by nie zdradzała zbyt wielu szczegółów dotyczących fabuły.

- Kocham Kino. Wy kochacie Kino. To podróż, która polega na odkrywaniu historii po raz pierwszy. Jestem podekscytowany, że mogę podzielić się "Pewnego razu w Hollywood" z publicznością festiwalu. Cała ekipa pracowała naprawdę ciężko, by stworzyć coś oryginalnego i proszę tylko, by unikać ujawniania czegokolwiek, co mogłoby pozbawić późniejszych widzów możliwości odbierania tego filmu w ten sam sposób. Dziękuję - podkreślił Tarantino.

Pokaz filmu odbył się dokładnie 25 lat po tym, jak Tarantino odebrał Złotą Palmę za "Pulp Fiction". Zwieńczyła go siedmiominutowa owacja na stojąco. Wśród recenzji przeważały entuzjastyczne głosy.

Polska premiera filmu odbędzie się 9 sierpnia – w 50. rocznicę zabójstwa żony Romana Polańskiego Sharon Tate przez członków sekty Charlesa Mansona.

(pap)

Fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER 

Komentarze

...
A po co wjeżdżać do USA? Cóż tam takiego ciekawego jest?
2019-05-27 09:22:17
,
Osoba tak ciekawa, że do tej pory nie może wjechać do USA.
2019-05-23 16:37:38
:
Sama osoba też jest bardzo ciekawa - dziecko holokaustu, które zrobiło światową karierę.
2019-05-23 09:44:38
.
Dobrze, że tylko twórczości, a nie samej osoby.
2019-05-23 07:11:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie