sobota, 07 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Szyjcie kostiumy, nagrody czekają! Rozstrzygnięcie... na ślubie książęcym

Szyjcie kostiumy, nagrody czekają! Rozstrzygnięcie... na ślubie książęcym

Szyjcie kostiumy, nagrody czekają! Rozstrzygnięcie... na ślubie książęcym
Data publikacji: 2019-07-23 06:58
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-23 11:26
Wywietleń: 859 402331

Trwa właśnie konkurs na najpiękniejszy strój historyczny. Konkurencja zostanie rozstrzygnięta 4 sierpnia podczas imprezy pn. „Ostatni Ślub Książęcy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”, czyli w 400. rocznicę ślubu księżniczki Anny z rodu Gryfitów (Anny Pomorskiej) z Ernestem de Croÿa. Podczas festynu na zamku spotkać będzie można m. in. parę książęcą w asyście giermków, błazna i dworzan, a także książęcego herolda.

4 sierpnia 1619 roku na szczecińskim zamku odbył się ślub księżniczki Anny z rodu Gryfitów (Anny Pomorskiej) z Ernestem de Croÿem. Jak się później okazało, był to ostatni ślub książęcy w siedzibie Gryfitów. Dlatego dokładnie w 400. rocznicę tej uroczystości Zamek Książąt Pomorskich organizuje wydarzenie historyczno-artystyczne z bogatym programem atrakcji dla dorosłych i dzieci. Będą koncerty (wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Integri), pokaz tańców historycznych w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum, spektakle, warsztaty, nauka dworskich manier i tańców dworskich, spektakl baletowy „Śpiąca królewna” i wykład, który przybliży okoliczności zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿa. Uczestnicy będą również wykonywać i ozdabiać dekoracyjne okolicznościowe kotyliony i herby rodu Gryfitów. Organizatorzy zachęcają do wspólnej zabawy i - uwaga, uwaga! - uczestniczenia w tym wydarzeniu w przebraniu, np. w strojach historycznych z epoki.

W konkursie na najpiękniejszy strój mogą brać udział całe rodziny. Zaprezentują je podczas „Ślubnego Wieczoru Książęcego" przed wieczornym spektaklem baletowym pt. „Śpiąca królewna”. Do wygrania są cenne nagrody.

- Najlepiej, by były to stroje z okresu renesansu - mówiła dyrektor Zamku - Barbara Igielska, na niedawnej konferencji prasowej. - Poza tym, nie ma żadnych ograniczeń. To kwestia wyobraźni.

Co wiadomo o młodej parze sprzed 400 lat?

- Księżniczka Anna była jedenastym i ostatnim dzieckiem księcia Bogusława XIII i jego żony Klary. Jej mężem został francuski książę i marszałek polowy Ernest de Croÿ, który tytułował się księciem Croy i Aerschot oraz hrabią Fontenoy i Bayon. Rok po ślubie para doczekała się syna, któremu nadano imiona Ernest Bogusław - informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Dla małżeństwa Anny i Ernesta los jednak nie okazał się łaskawy. W Europie trwała wojna trzydziestoletnia. Po niespełna półtora roku wspólnego życia książę Ernest, będący wojskowym, zmarł podczas wyprawy wojennej w okolicach Oppenheim. Księżna Anna nigdy później nie wyszła za mąż i nie miała więcej dzieci. Jej brat, ostatni książę szczeciński Bogusław XIV, przekazał jej pałacyk w Smołdzinie, gdzie wychowywała swego jedynego syna. Później Anna otrzymała także posiadłości w Słupsku i Ludwigsburgu. Jej syn został kamieńskim biskupem luterańskim. Po śmierci Bogusława XIV w 1637 Anna została dziedziczką rodu Gryfitów. Zmarła w Słupsku 7 lipca 1660. Jej epitafium znajduje się w kościele św. Jacka w Słupsku.

Z okazji imprezy zostanie wydana specjalna moneta pamiątkowa, upamiętniająca 400. rocznicą ostatniego ślubu książęcego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Razorr
Kostiumy to w teatrze: szyjcie STROJE! W pełni funkcjonalne, dopasowane i piękne stroje na historycznych źródłach.
2019-07-23 11:15:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie