Niedziela, 22 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Szyjcie kostiumy, nagrody czekają! Rozstrzygnięcie... na ślubie książęcym

Data publikacji: 23 lipca 2019 r. 06:58
Ostatnia aktualizacja: 23 lipca 2019 r. 11:26
Szyjcie kostiumy, nagrody czekają! Rozstrzygnięcie... na ślubie książęcym
 

Trwa właśnie konkurs na najpiękniejszy strój historyczny. Konkurencja zostanie rozstrzygnięta 4 sierpnia podczas imprezy pn. „Ostatni Ślub Książęcy na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”, czyli w 400. rocznicę ślubu księżniczki Anny z rodu Gryfitów (Anny Pomorskiej) z Ernestem de Croÿa. Podczas festynu na zamku spotkać będzie można m. in. parę książęcą w asyście giermków, błazna i dworzan, a także książęcego herolda.

4 sierpnia 1619 roku na szczecińskim zamku odbył się ślub księżniczki Anny z rodu Gryfitów (Anny Pomorskiej) z Ernestem de Croÿem. Jak się później okazało, był to ostatni ślub książęcy w siedzibie Gryfitów. Dlatego dokładnie w 400. rocznicę tej uroczystości Zamek Książąt Pomorskich organizuje wydarzenie historyczno-artystyczne z bogatym programem atrakcji dla dorosłych i dzieci. Będą koncerty (wystąpi Zespół Muzyki Dawnej Integri), pokaz tańców historycznych w wykonaniu Zespołu Tańca Dworskiego Corona Florum, spektakle, warsztaty, nauka dworskich manier i tańców dworskich, spektakl baletowy „Śpiąca królewna” i wykład, który przybliży okoliczności zaślubin Anny Pomorskiej i Ernesta de Croÿa. Uczestnicy będą również wykonywać i ozdabiać dekoracyjne okolicznościowe kotyliony i herby rodu Gryfitów. Organizatorzy zachęcają do wspólnej zabawy i - uwaga, uwaga! - uczestniczenia w tym wydarzeniu w przebraniu, np. w strojach historycznych z epoki.

W konkursie na najpiękniejszy strój mogą brać udział całe rodziny. Zaprezentują je podczas „Ślubnego Wieczoru Książęcego" przed wieczornym spektaklem baletowym pt. „Śpiąca królewna”. Do wygrania są cenne nagrody.

- Najlepiej, by były to stroje z okresu renesansu - mówiła dyrektor Zamku - Barbara Igielska, na niedawnej konferencji prasowej. - Poza tym, nie ma żadnych ograniczeń. To kwestia wyobraźni.

Co wiadomo o młodej parze sprzed 400 lat?

- Księżniczka Anna była jedenastym i ostatnim dzieckiem księcia Bogusława XIII i jego żony Klary. Jej mężem został francuski książę i marszałek polowy Ernest de Croÿ, który tytułował się księciem Croy i Aerschot oraz hrabią Fontenoy i Bayon. Rok po ślubie para doczekała się syna, któremu nadano imiona Ernest Bogusław - informuje Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. - Dla małżeństwa Anny i Ernesta los jednak nie okazał się łaskawy. W Europie trwała wojna trzydziestoletnia. Po niespełna półtora roku wspólnego życia książę Ernest, będący wojskowym, zmarł podczas wyprawy wojennej w okolicach Oppenheim. Księżna Anna nigdy później nie wyszła za mąż i nie miała więcej dzieci. Jej brat, ostatni książę szczeciński Bogusław XIV, przekazał jej pałacyk w Smołdzinie, gdzie wychowywała swego jedynego syna. Później Anna otrzymała także posiadłości w Słupsku i Ludwigsburgu. Jej syn został kamieńskim biskupem luterańskim. Po śmierci Bogusława XIV w 1637 Anna została dziedziczką rodu Gryfitów. Zmarła w Słupsku 7 lipca 1660. Jej epitafium znajduje się w kościele św. Jacka w Słupsku.

Z okazji imprezy zostanie wydana specjalna moneta pamiątkowa, upamiętniająca 400. rocznicą ostatniego ślubu książęcego na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

(MON)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Razorr
2019-07-23 11:15:28
Kostiumy to w teatrze: szyjcie STROJE! W pełni funkcjonalne, dopasowane i piękne stroje na historycznych źródłach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA