Wtorek 13 kwietnia 2021r. 

Szczeciński kontrabasista nagra płytę. Znajdą się na niej wyjątkowe kompozycje

Data publikacji: 2021-04-05 07:29
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-05 12:26
Szczeciński kontrabasista nagra płytę. Znajdą się na niej wyjątkowe kompozycje
 

Karol Nasiłowski, kontrabasista orkiestry symfonicznej szczecińskiej filharmonii oraz pracownik Akademii Sztuki będzie mógł nagrać płytę z utworami polskich kompozytorów przeznaczonymi na kontrabas z towarzyszeniem fortepianu. Artysta został bowiem stypendystą programu "Młoda Polska", realizowanego przez przez resort kultury. Stypendium nie było łatwo otrzymać, gdyż wniosków wpłynęło ponad 900, a dofinansowanie przyznano 116 osobom.

Karol Nasiłowski jest solistą i liderem grupy kontrabasów w orkiestrze filharmonicznej. Prowadzi także prowadzi klasę kontrabasu na Wydziale Instrumentalnym Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest laureatem wielu krajowych jak i międzynarodowych konkursów. Koncertuje zarówno jako solista, jak i kameralista. Brał udział w takich festiwalach, jak m. in. BBC Proms (Londyn), Ultimo (Oslo), Fjord Cadenza (Norwegia), Festiwal Chopinowski (Nowy Jork). Prowadzi kursy dla kontrabasistów zarówno solistyczne, jak i orkiestrowe (International Lutosławski Youth Orchestra). Współpracuje z orkiestrami: Opera na Zamku w Szczecinie, Baltic Neopolis Orchestra, Polska Orkiestra Radiowa, Concerto Avenna, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus w Warszawie, Pruska Orkiestra Kameralna, Duńska Narodowa Orkiestra Kameralna, Duńska Narodowa Orkiestra Symfoniczna. Od 2017 roku jest prezesem zarządu fundacji Strefa Melomana, której działalność polega na tworzeniu inicjatyw kulturalnych, choćby na organizacji corocznego Festiwalu Muzyki Klasycznej NIEBKOgranie (nazwa imprezy nawiązuje do dzielnicy – Niebuszewa).

Dzięki otrzymanemu stypendium szczecinianin będzie mógł nagrać płytę z utworami polskich kompozytorów, m.in. Waleriana Gniota i Janusza Stalmierskiego.

- Na szczególną uwagę zasługuje sonata Waleriana Gniota, napisana jeszcze przed II wojną światową, a mimo to nikt nie zdecydował się nagrać tego pięknego utworu – podkreśla Karol Nasiłowski.

(MON)

Komentarze

J
2021-04-05 12:00:52
Super! Gratulacje. Czekamy na płytę :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ