Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 63 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie jako jedyni zakwalifikowali się do corocznego konkursu "Do Hymnu" organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odświętnie ubrani, z biało-czerwonymi kotylionami wspólnie wykonali trzy utwory: Mazurek Dąbrowskiego, Marsz Polonia oraz Rota.
- Uczestniczymy w konkursie po raz pierwszy i jesteśmy ogromnie dumni, że udało się nam od razu do niego zakwalifikować - mówi Joanna Połeć – Trusiuk, dyrektorka SP nr 63. - To wielkie święto szkoły i samych dzieci, bo narodowe pieśni śpiewali wszyscy uczniowie bez wyjątku - cała 400-osobowa społeczność od klas pierwszych po ósme. Jesteśmy niezwykle wzruszeni, bo we wspólnym narodowym śpiewaniu uczestniczyły także dzieci z Ukrainy, a mamy ich w szkole osiemdziesięcioro. Wszyscy bardzo się zaangażowali. Mówiłam do naszych dzieci z Ukrainy, że powinny mieć nadzieję, iż wojna w ich kraju szybko się zakończy i wówczas wspólnie zaśpiewamy ich radosne narodowe pieści.
Przygotowania do przesłuchania, które odbyło się 25 października w szkolnej auli trwały dwa miesiące. Czuwała nad nimi Eliza Nowakowska, absolwentka Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie, nauczycielka muzyki, muzykoterapeuta a jednocześnie dyrygentka kilku szczecińskich chórów dziecięcych.
- Duża rolę otrzymali rodzice, musieli bowiem razem ze swoimi pociechami ćwiczyć w domu teksty pieśni, a trzeba zaznaczyć, że "Marsz Polonia" to utwór składający się aż z siedmiu zwrotek! - tłumaczy dyrektorka szkoły. - Jestem pełna podziwu dla pracy dzieci i rodziców. Teraz czekamy na werdykt, który usłyszymy pod koniec listopada. Choć dla mnie nasze dzieci i młodzież już wygrały: pięknie się zaprezentowali, wspaniale śpiewali i reagowali na polecenia dyrygenta.
Uczniowie byli podekscytowani konkursowym nagraniem i występem przed komisją, w której zasiedli prof. Dariusz Dyczewski i dr Barbara Halec. Na sali obecna była również Katarzyna Koszewska, Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
"Do Hymnu" to ogólnopolski konkurs szkół podstawowych na wspólne, jednogłosowe wykonanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów danej szkoły. Ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych polskich uczniów oraz doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych. Jest także elementem edukacji muzycznej poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych uczniów. Ważnym czynnikiem jest rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie, zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego. W tym roku do narodowego śpiewania zgłosiło się dwieście zespołów szkolnych z całego kraju.
O patriotyzmie w SP nr 63 nie trzeba przypominać, uczniowie tej szkoły rok w rok 10 listopada, dzień przed Świętem Niepodległości wyruszają ze swojej szkoły przy ul. Grodzkiej z ogromną biało-czerwoną flagą i udają się na plac Solidarności, by tu - punktualnie o godzinie 11.11 - odśpiewać narodowy hymn. I w tym roku będzie można obejrzeć i wysłuchać tej wesołej gromady - już planują przemarsz ulicami centrum i wspólne śpiewanie.©℗
(kel)