środa, 03 marca 2021r.

Szczecin animacją stoi! Nasi twórcy nominowani do prestiżowego konkursu [FILM]

Data publikacji: 2021-01-25 19:58
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-27 15:55
Szczecin animacją stoi! Nasi twórcy nominowani do prestiżowego konkursu
 

Ogłoszone zostały nominacje do największego konkursu animacji w Polsce, czyli 9. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Kilku szczecińskich twórców zostało zakwalifikowanych do tego prestiżowego konkursu. Warto podkreślić, że w tym roku padł nowy rekord zgłoszeń – to aż 299 filmów!

Etiuda pt. „Wieża z klocków” Stowarzyszenia Kamera, w reżyserii Magdaleny Myszkiewicz oraz Krzysztofa Kuźnickiego, została zakwalifikowana w kategoria "PROP UP & GO!". W wideo wzięli udział: wspomniana aktorka Magdalena Myszkiewicz, a także – Wojciech Sandach, Magdalena Wrani - Stachowska, Adrianna Janowska-Moniuszko, Michał Przybyszewski, Rita Raider, Waldemar Jaroch i Mirosław Kałuża. Etiuda, stworzoną techniką animacji poklatkowej, nawiązuje do wzruszającego i skłaniającego do refleksji monodramu w reżyserii Arkadiusza Buszki – „Wieża z klocków”, wystawionego kilka lat temu w Teatrze Małym na Deptaku Bogusława. Uwaga! Nominowaną w konkursie etiudę można obejrzeć za darmo na platformie VOD Teatru Współczesnego: www.vod.wspolczesny.szczecin.pl.

W tej samej kategorii nominowana jest animacja autorstwa Kasi Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego z Konik Film Studio - "Ajtia o tym, dlaczego diabeł kuleje", której fabuła jest oparta na tak zwanych bajkach ajtiologicznych (ajtiach). Stanowią one jeden z najbardziej oryginalnych i atrakcyjnych aspektów polskiej kultury ludowej, są to często bardzo humorystyczne opowieści, które na zdrowy chłopski rozum tłumaczą świat, jego powstanie i zasady nim kierujące. Bohaterami tych opowieści są postacie znane z wyobraźni ludowej, takie jak: baba, dziad, diabeł, pies, św. Piotr czy Judasz.

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski są duetem twórców filmowych i artystów wizualnych. Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia między innymi: Fano we Włoszech, Clones w Irlandii, Pilznie w Czechach. Ich poprzedni film „Początek Świata” zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego Szczecin European Film Festiwal 2019 oraz Srebrnego Tobołka O!PLA.

Wideo do utworu szczecińskiego duetu – Łona i Webber – pt. „#nikiforszczecinski”, autorstwa Piotra „Lumpa” Pauka oraz Marka Kowalczyka, otrzymało nominację w kategorii "animowany wideoklip". Klip był kręcony na szczecińskich Pomorzanach, w tamtejszej galerii „Freedom Gallery”. Jak mówią Łona i Webber, „#nikiforszczecinski” to hołd dla street artu w każdej jego postaci: „Utwór opowiada o szczecińskim ulicznym artyście, który swoje prace układał z gazetowych wycinków, roślin, zniczy, cegieł czy pluszowych szczurów. Słowem – wszystkiego, co miał pod ręką. Za galerię służyły mu parapet i brama kamienicy, w której mieszkał” – opowiadają twórcy.

 

Również w kategorii animowanego wideoklipu został nominowany teledysk wspomnianego duetu szczecinian z Konik Film Studio, za teledysk do piosenki irlandzkiej grupy  - "The Cry of The Banshee".

 

***

W ciągu sześciu lat swego istnienia O!PLA stała się rozpoznawalną i szanowaną na całym świecie marką promującą i wspierającą polską animację, zaś zamierzony na początku cel (od)budowy relacji Artysta-Widz-Artysta jest konsekwentnie i z sukcesem realizowany. Festiwal odbędzie się wiosną w formacie hybrydowym.

(MON)

 

Komentarze

Ohyda.
2021-01-27 15:50:01
Bazgranina, kakofonia i harkot.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ