sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Startuje Szczecin Film Festival

Startuje Szczecin Film Festival

Startuje Szczecin Film Festival
Data publikacji: 2019-10-23 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-23 14:21
Wywietleń: 646 423792

W stolicy Pomorza Zachodniego oficjalnie rusza w środę (23 października)  jesienna odsłona Szczecin Film Festival. Na uczestników czekają m.in. pokazy najciekawszych filmów w ramach Konkursu Europejskiego, cykl "Przekraczanie Granic" z Tomaszem Raczkiem oraz spotkania ze znakomitymi twórcami w tym m.in. z Krzysztofem Zanussim i Marią Sadowską.

Impreza potrwa do końca października. Szczecin Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, organizowanym przez Stowarzyszenie OFFicyna, badającym granice kina. Jego główną misją - jak wyjaśniają organizatorzy - jest twórcze poszukiwanie. Część konkursowa SEFF odkrywa i prezentuje najciekawsze i najnowsze propozycje twórców z całego świata.

Festiwal otworzy pokaz unikalnych produkcji niemieckiego reżysera Wima Wendersa oraz dokumentalne ich opracowania. Projekcje w Muzeum Narodowym w Szczecinie, które rozpoczną się o godz. 18 dotyczyć będą świata mody i nowych mediów. Kinomani będą mieli okazję spotkać się z reżyserką Marią Sadowską, fotografem Tomaszem Lazarem i projektantem mody - Michałem Marczewskim. Z kolei w Piwnicy Kany o godz. 21 odbędzie się koncert z udziałem muzyków Akademii Sztuki w Szczecinie i wydziału jazzowego Szkoły Muzycznej II Stopnia w Szczecinie wraz z gośćmi. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie pokaz  jednego z najsłynniejszych thrillerów w historii kina. W pubie Cesky Film odbędzie się o godz. 22 projekcja kultowej produkcji pt. "Szczęki". W tym miejscu przez kolejne cztery dni o tej samej porze, będzie można zobaczyć również inne filmy tego wyjątkowego reżysera.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinie „Zamek” od 25 do 27 bm. Filmy będą oceniane przez jury, składające się tylko z kobiet: Joanna Kos-Krauze, filmów „Plac Zbawiciela” i „Ptaki śpiewają w Kigali”, Maryam Tafakory z Iranu, nagrodzona rok temu za najlepszy film „Absent Wound”, a także Miriam Ryndova, kierowniczka projektu i kuratorka Silver Eye i EDP Awards).

Niezwykle ciekawie zapowiada się poniedziałkowe (28 bm.) spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Po ceremonii wręczenia nagród w sali kameralnej w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (godz. 20.) rozpocznie się spotkanie z wyjątkowym reżyserem. Wcześniej bo o godz. 17 w kinie "Zamek"odbędzie się projekcja najnowszego filmu polskiego K. Zanussiego pt. "Eter" z 2018 roku.

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych widzów, bowiem organizatorzy przygotowali ciekawy dla nich program. A w nim min.: tworzenie własnych produkcji, filmowe lekcje historii, bajkoterapia, czy interaktywne zajęcia z minidronami. Pierwsze warsztaty odbędą się jutro (24 bm.) w Akademii Sztuki w Szczecinie (plac Orła Białego 2) o godz. 17. 

Nie zabraknie ekspertów w dziedzinie kina. Do Szczecina przyjedzie Tomasz Raczek, który m.in. w piątek (25 bm.) w Nowym Browarze o godz. 17 przedstawi francuski film z 2018 roku w reżyserii Camille Vidal-Naquet pt.„Sauvage”. ©℗

(KK)

Fot. Robert Stachnik

Na zdjęciu: Do Szczecina przyjedzie m.in. znany krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Komentarze

Ludzie!!!! Czy ja śnię??!!
"Szczecin Film Festiwal" To jest po polsku!!! Ale serio - szacunek.
2019-10-23 14:12:21

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie