poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Kultura > Startuje Szczecin Film Festival

Startuje Szczecin Film Festival

Startuje Szczecin Film Festival
Data publikacji: 2019-10-23 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-23 14:21
Wywietleń: 469 423792

W stolicy Pomorza Zachodniego oficjalnie rusza w środę (23 października)  jesienna odsłona Szczecin Film Festival. Na uczestników czekają m.in. pokazy najciekawszych filmów w ramach Konkursu Europejskiego, cykl "Przekraczanie Granic" z Tomaszem Raczkiem oraz spotkania ze znakomitymi twórcami w tym m.in. z Krzysztofem Zanussim i Marią Sadowską.

Impreza potrwa do końca października. Szczecin Film Festival jest corocznym wydarzeniem filmowym, organizowanym przez Stowarzyszenie OFFicyna, badającym granice kina. Jego główną misją - jak wyjaśniają organizatorzy - jest twórcze poszukiwanie. Część konkursowa SEFF odkrywa i prezentuje najciekawsze i najnowsze propozycje twórców z całego świata.

Festiwal otworzy pokaz unikalnych produkcji niemieckiego reżysera Wima Wendersa oraz dokumentalne ich opracowania. Projekcje w Muzeum Narodowym w Szczecinie, które rozpoczną się o godz. 18 dotyczyć będą świata mody i nowych mediów. Kinomani będą mieli okazję spotkać się z reżyserką Marią Sadowską, fotografem Tomaszem Lazarem i projektantem mody - Michałem Marczewskim. Z kolei w Piwnicy Kany o godz. 21 odbędzie się koncert z udziałem muzyków Akademii Sztuki w Szczecinie i wydziału jazzowego Szkoły Muzycznej II Stopnia w Szczecinie wraz z gośćmi. Zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu będzie pokaz  jednego z najsłynniejszych thrillerów w historii kina. W pubie Cesky Film odbędzie się o godz. 22 projekcja kultowej produkcji pt. "Szczęki". W tym miejscu przez kolejne cztery dni o tej samej porze, będzie można zobaczyć również inne filmy tego wyjątkowego reżysera.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinie „Zamek” od 25 do 27 bm. Filmy będą oceniane przez jury, składające się tylko z kobiet: Joanna Kos-Krauze, filmów „Plac Zbawiciela” i „Ptaki śpiewają w Kigali”, Maryam Tafakory z Iranu, nagrodzona rok temu za najlepszy film „Absent Wound”, a także Miriam Ryndova, kierowniczka projektu i kuratorka Silver Eye i EDP Awards).

Niezwykle ciekawie zapowiada się poniedziałkowe (28 bm.) spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Po ceremonii wręczenia nagród w sali kameralnej w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (godz. 20.) rozpocznie się spotkanie z wyjątkowym reżyserem. Wcześniej bo o godz. 17 w kinie "Zamek"odbędzie się projekcja najnowszego filmu polskiego K. Zanussiego pt. "Eter" z 2018 roku.

Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych widzów, bowiem organizatorzy przygotowali ciekawy dla nich program. A w nim min.: tworzenie własnych produkcji, filmowe lekcje historii, bajkoterapia, czy interaktywne zajęcia z minidronami. Pierwsze warsztaty odbędą się jutro (24 bm.) w Akademii Sztuki w Szczecinie (plac Orła Białego 2) o godz. 17. 

Nie zabraknie ekspertów w dziedzinie kina. Do Szczecina przyjedzie Tomasz Raczek, który m.in. w piątek (25 bm.) w Nowym Browarze o godz. 17 przedstawi francuski film z 2018 roku w reżyserii Camille Vidal-Naquet pt.„Sauvage”. ©℗

(KK)

Fot. Robert Stachnik

Na zdjęciu: Do Szczecina przyjedzie m.in. znany krytyk filmowy Tomasz Raczek.

Komentarze

Ludzie!!!! Czy ja śnię??!!
"Szczecin Film Festiwal" To jest po polsku!!! Ale serio - szacunek.
2019-10-23 14:12:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie