sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Startują Słowianalia

Startują Słowianalia

Startują Słowianalia
Data publikacji: 2017-05-29 09:48
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-30 20:43
Wywietleń: 774 259871

W poniedziałek (29 maja) startuje festiwal Szczecińskie Słowianalia. Możemy spodziewać się m.in. białoruskiej dramaturgii, czeskiego filmu, słowiańskich przysmaków, tańców i podróżniczych opowieści.

W poniedziałek o g. 18 w cerkwi p.w. św. Mikołaja przy ul. Zygmunta Starego 1 proboszcz ks. Paweł Stefanowski opowie o wspólnocie, jaką jest szczecińska, najbardziej wielokulturowa parafia prawosławna w Polsce. Następnie wystąpi chór parafialny. Na g. 20 organizatorzy zapraszają do Strefy Kultury Studenckiej przy ul. Malczewskiego 10-12 na spektakl Teatru Nie Ma pt. „Wszystko przez nią”, na podstawie sztuki białoruskiego dramaturga Andrieja Iwanowa.

We wtorek, 30 maja, o g. 17 w pubie Český Film przy al. Jana Pawła II 3 będzie można obejrzeć czeskie kino oraz posłuchać opowieści o wyprawach do różnych krajów słowiańskich. Środa, 31 maja, to z kolei dzień warsztatów, prowadzonych w klubie Pralnia (al. Bohaterów Warszawy 75). O g. 16.30 rozpoczną się warsztaty kulinarne „Słowiańskie przysmaki – kazinaki”. Olena Sukhotina z Ukrainy wspólnie z uczestnikami przygotuje słodkości zgodnie z tradycyjnymi przepisami. O godz. 19 do tańca zaprasza Jacek Hałas, jedna z najważniejszych postaci na polskiej scenie folkowej.

Dzień Dziecka upłynie pod znakiem wykładów popularnonaukowych. Studenci i wykładowcy przybliżą ciekawostki związane z kulturą, literaturą, językiem i historią Słowiańszczyzny. Najpierw, w godzinach 10.00-12.00, w budynku Wydziału Filologicznego przy al. Piastów 40b uczniowie szkół średnich będą mogli posłuchać wykładów swoich starszych kolegów, studentów filologii słowiańskiej. Kamila Lesiuk rozwikła tajemnicę słynnego mnicha Rasputina, a Patryk Foluszewski opowie o pełnej ironii i absurdu twórczości Michaiła Zoszczenki. Natomiast Bartek Mik przybliży temat słowiańskości „Wiedźmina”. Następnie, w godzinach 17.00-19.00, w Strefie Kultury Studenckiej, swoją wiedzą w atrakcyjnej formie podzielą się wykładowcy Instytutu Filologii Słowiańskiej - Roman Gawarkiewicz (temat wykładu: "Przygoda z komunikacją") i Tomasz Szutkowski (temat wykładu: "Niedaleko pada kokos od palmy, czyli o kreatywności językowej polskich internautów słów kilka"). Wystąpi także Marek Dworaczyk, archeolog z Polskiej Akademii Nauk, który w swoim wykładzie zrekonstruuje codzienność dawnych Słowian, mieszkańców wczesnośredniowiecznego Szczecina. Ten festiwalowy dzień zakończy się koncertem muzyki rosyjskiej.
2 czerwca organizatorzy zapraszają do klubu Pralnia. O g. 19 wystąpi zespół Volodja.

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego US i działające przy nim koło naukowe „Słowianie – język, kultura, tradycja”.

(as)

Na zdjęciu: Słowianalia rozpoczną się w cerwki p.w. św. Mikołaja.

Fot. Robert Stachnik

Startują Słowianalia

Komentarze

mieszkaniec
Brawo organizatorzy z Filologii Słowiańskiej US.
2017-05-29 12:13:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy