środa, 11 grudnia 2019.
Strona główna > Kultura > Sobota wsród kobiet mafii

Sobota wsród kobiet mafii

Sobota wsród kobiet mafii
Data publikacji: 2018-03-03 19:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:48
Wywietleń: 5440 316684

W obsadzie „Kobiet mafii”, najnowszego filmu Patryka Vegi, znalazł się szczeciński raper Sobota. To obok Łony i Bonsona najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel hip-hopu z naszego miasta. Do estetyki kina twórcy „Pitbulla” wydaje się pasować całkiem nieźle.

Sobota (rocznik 77) był aktywny na scenie hip-hopowej od końca lat 90., ale pierwszą solową płytę, „Sobotaż”, wydał dopiero w 2009 roku. Z wywiadów, jakich udzielił, można wywnioskować, że wcześniej był nieco zbyt zajęty imprezowaniem. Ale jak już ten album wydał, to – także dzięki fantastycznym podkładom swojego producenta, pochodzącego ze Stargardu Matheo – od razu wdarł się do pierwszej ligi i gra w niej do dziś. Teledysk do jednego z kawałków z debiutu – „Tańcz, głupia” – w ciągu roku od premiery miał milion odsłon w serwisie YouTube.

Styl rapera? Trochę ulicznych klimatów (cytat z numeru „W wielkim skrócie”: „I braciak mógłbyś mi nigdy nie uwierzyć, w tych czasach gwiazdami byli gangsterzy / Na przykład Czapka, mój serdeczny ziom, na szyi miał kajdan za Twój cały dom”), trochę obserwacji z klubów, trochę linijek motywacyjnych, sporo bezpruderyjnych wersów o sprawach damsko-męskich i używkach. Początkującym użytkownikom polskiego rapu szczególnie polecam ironiczną „Była ideałem” czy monumentalne „Bez odwrotu” z Chadą i Pihem. Sobota nie boi się przerysowania, autotune’a, podśpiewywania oraz współpracy z Popkiem. Do tego dochodzi specyficzne poczucie humoru. Właściwie trudno je zdefiniować. Aby zrozumieć, o czym mówię, warto obejrzeć teledysk do „Kiedy świat się zawali” – przeróbkę hitu „Shape of you” Eda Sheerana. W sumie nie wiadomo, czy Sobota w nim kpi czy o drogę pyta – ale jego refren jeszcze długo kołacze się w głowie, nawet wbrew woli słuchacza. Dodajmy, że rola u Vegi nie jest dla Soboty debiutem. Zagrał już w niskobudżetowym filmie sensacyjnym „Totem” w reżyserii Jakuba Charona.

Co do Patryka Vegi – na co w ostatnich filmach postawił, wie każdy. Na brutalność przemieszaną ze slapstickiem, na kapitalne detale podpatrzone z życia, zderzone z nierealistyczną konwencją, na, tak to nazwijmy, bezkompromisową ludyczność. Vegi można nie lubić – ubolewam, że porzucił swoje ambicje z czasów pierwszego „Pitbulla”, który z perspektywy najnowszych produkcji wydaje się wręcz liryczny, i późniejszych „Służb specjalnych” – ale fakty są takie, że jego pomysł na kino spodobał się Polakom, którzy walą na jego filmy drzwiami i oknami.

„Kobiety mafii” opowiadają o agentce ABW, która rozpracowuje mafię. Sobota gra przestępcę i ze zwiastuna filmu wynika, że będzie miał tam m.in. scenę miłosną z Katarzyną Warnke, o której to scenie można powiedzieć: „Cały Vega, cały on”. Nie wątpię, że „Kobiety mafii” będą komercyjnym hitem – a Sobocie pomogą w trwałym zakorzenieniu się w pejzażu polskiej kultury popularnej. ©℗

Alan Sasinowski

Komentarze

essa
Osoby znane, ale nie będące aktorami, są zawsze kolorytem w filmie. Zachętą, ciekawostką, więc nie spodziewajmy się lawiny propozycji od reżyserów. Poza tym, nie oszukujmy się, i tak w grę wchodziłby wyłącznie role charakterystyczne ;)
2018-03-05 07:11:19
krzysio
Co podbije serca widzów - wartka akcja i stos wulgaryzmów vs przesłodzone g**no z karolakiem czy innym szycem?
2018-03-03 19:24:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie