Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

„Śnieżyca” – nowe wirtualne widowisko w „Pleciudze”. Spektakl przełożony na 29 listopada br.

Data publikacji: 2022-11-25 07:15
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-26 12:53
„Śnieżyca” – nowe wirtualne widowisko w „Pleciudze”. Spektakl przełożony na 29 listopada br.
„Seed: Śnieżyca” wykorzystuje wirtualną rzeczywistość. W główne role wcielają się aktorzy Teatru Lalek „Pleciuga”. Fot. Agata JANKOWSKA  

Widzowie Teatru Lalek „Pleciuga” będą mieli okazję zobaczyć niebawem, bo już 26 listopada, spektakl inny niż dotychczasowe. „Seed: Śnieżyca” to projekt łączący tradycyjną grę aktorską z techniką wirtualną. Spektakl porusza problem współczesnych mediów i funkcjonowania młodego człowieka w wirtualnej rzeczywistości.

Reżyserem przedstawienia i autorem tekstów jest Przemysław Żmiejko. O swoim pomyśle mówi tak:

– Jest to historia inspirowana książką Neala Stephensona o tytule „Śnieżyca”. Dotyczy szeroko pojętych mediów społecznościowych, świata wirtualnego i życia w wirtualnym świecie. Jest też próbą stworzenia wizji przyszłości rozwijającego się świata metaverse.

Metaverse, jak podkreśla Żmiejko, polega na poszerzaniu naszych możliwości dzięki social mediom, głównie Facebookowi. To również miasto czy wirtualna mapa, w której można zalogować się jako awatar i wchodzić w reakcje z innymi użytkownikami.

– Można to nazwać drugim życiem, zabawą – dodaje. Zaznacza też, że świat wirtualny i uczestnictwo w tym, co może zaoferować użytkownikom, nie musi być postrzegane tylko i wyłącznie w kategoriach uzależnienia i negatywnego wpływu, ale że ma również swoje dobre strony.

Fragmenty spektaklu zaprezentowano dziennikarzom podczas konferencji prasowej we wtorek 22 listopada. Przed telebimem, na którym wyświetlają się wirtualne plansze, siedzą aktorzy wcielający się w role graczy i użytkowników. Świat przedstawiony w „Śnieżycy” to mieszanie się dwóch płaszczyzn: technologicznych możliwości i interakcji aktorów, którzy jako grane przez siebie postacie porozumiewają się za pomocą maszyn (konsoli, sprzętu VR, komunikatora).

Warto podkreślić, że spektakl dedykowany jest głównie młodzieży.

* * *

Prapremiera „Śnieżycy” miała się odbyć w sobotę 26 listopada. Teatr Lalek „Pleciuga” poinformował jednak w czwartek (24 bm.), że z przyczyn od niego niezależnych prapremiera spektaklu „Seed: Śnieżyca” została przełożona na wtorek 29.11 na godz. 18:00.

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czytelnik Łukasz
2022-11-26 11:40:26
W dobie e-tam-sportu takie rzeczy nie dziwią.Tylko że piksele i nawet najlepsze audio nigdy nie zinterpretują tekstu tak jak żywy człowiek, bo przekonująca interpretacja wymaga talentu. Upowszechnienie się tego czegoś zlikwidowałoby szkoły teatralne i aktorskie, bo wtedy aktorem będzie mógł się nazywać nawet stróż na budowie.
Metaverse
2022-11-25 08:55:19
Przynosi straty i ciągnie FB w dół... Taka prawda o metaversach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA