czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Słowiki mają 55 lat!

Słowiki mają 55 lat!

Słowiki mają 55 lat!
Data publikacji: 2015-11-09 18:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1765 36412

Swingowe utwory zabrzmią na jubileuszowym koncercie Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki" w szczecińskiej filharmonii, w najbliższą sobotę o godz. 11.30. To będzie duże zaskoczenie dla miłośników formacji, bowiem po raz pierwszy ten gatunek muzyczny zaistnieje na koncercie tych śpiewających chłopców. Ale większość występu zdominuje jednak muzyka klasyczna.

„Słowiki" obchodzą właśnie swoje 55. urodziny. Obecnie w tym ognisku pracy pozaszkolnej jest ponad 200 osób, w tym ok. 80 w grupie koncertowej. W pierwszym składzie zespołu występował obecny dyrygent chóru - Grzegorz Handke:

- Miałem osiem lat, a mój brat Ryszard siedem, kiedy zaczęliśmy śpiewać w „Słowikach" - opowiada. - A w wieku 18 lat, będąc jeszcze uczniem V LO, zostałem instruktorem w chórze. Przesłuchania do pierwszego składu odbywały się w podstawówce zwanej Maciusiem. Przyszło ponad 1000 chłopców, a wybrano setkę.

Chórzyści sporo koncertują i uczestniczą w festiwalach na całym świecie. W ostatnich latach wystąpili m.in. w Hiszpanii, Rosji, na Słowacji. W przyszłym roku „Słowiki" wybierają się choćby do Szwajcarii.

Ważnym wydarzeniem roku jubileuszowego chóru jest odrestaurowanie fortepianu, który stoi w siedzibie „Słowików" (w budynku Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. przy ul. B. Śmiałego) - firmy Bechstein:

- Szanujemy historię, dlatego zależało nam na wyremontowaniu fortepianu, który posiadamy od kilkudziesięciu lat - mówi G. Handke. - Był to najpierw pierwszy koncertowy fortepian w filharmonii, a my go otrzymaliśmy w latach siedemdziesiątych. Na razie stoi w pokoju nauczycielskim, ale po remoncie auli, który mamy obiecany przez Urząd Miasta, instrument wróci na swoje miejsce. Dokładnie nie wiemy, z którego roku pochodzi fortepian, ale prawdopodobnie z przełomu XIX i XX wieku.

Podczas koncertu w filharmonii, gościnnie wystąpi Chór Męski „Słowiki 60". Z kolei w niedzielę na Cmentarzu Centralnym zostaną złożone kwiaty na grobach założycieli zespołu - prof. Jana Szyrockiego i Mariany Foksy, o godz. 9. W tym samym dniu w Kościele Seminaryjnym odprawiona zostanie msza w intencji „Słowików" - o godz. 11. ©℗

Tekst i fot. Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu:

W jubileuszowym roku „Słowików" udało się odrestaurować fortepian, który należy do chóru od kilkudziesięciu lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy