czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kultura > Skarby dominikanów

Skarby dominikanów

Skarby dominikanów
Data publikacji: 2017-06-25 22:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-25 22:11
Wywietleń: 603 272326

Dwa dnia twała Logosfera – spotkania i dyskusje poświęcone tradycji dominikańskiej, związanej ze słowem, organizowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie i Fundację Veritas, działającą przy szczecińskim klasztorze dominikanów.

Pierwszego dnia o malarstwie dominikańskim na przykładzie twórczości bł. Fra Angelico, zakonnika i artysty, działającego we Florencji w pierwszej połowie XV wieku, dziś patrona artystów, mówił o. Dariusz Czajkowski z Klasztoru św. Józefa w Warszawie. Dr Rafał Simiński z Uniwersytetu Szczecińskiego opowiadał o powstaniu dominikanów, zakonu kaznodziejskiego (Ordo Praedicatorum), przypomniał jego regułę, prezentował tworzenie klasztorów dominikańskich w średniowieczu na dzisiejszym Pomorzu Zachodnim. Zwrócił uwagę, że klasztor w Kamieniu Pomorskim tworzyli dominikanie krakowscy. Razem w klasztorami w Greifswaldzie i Pasewalku należał on początkowo do polskiej prowincji dominikanów.

Drugi dzień Logosfery to prelekcje prof. Jarosława Kupczaka (OP) o jednym z ojców Kościoła, św. Tomaszu z Akwinu, i tradycji tomistycznej oraz prof. Jaromira Brejdaka (Uniwersytet Szczeciński) o koncepcji człowieka, zarysowanej przez średniowiecznego mistyka dominikańskiego, zwanego Mistrzem Eckhartem, twórcy tzw. religii serca. Pod obu referatach wywiązała się żywa dyskusja, którą moderował ks. prof. Zdzisław Kroplewski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W gmachu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej czynna jest wystawa „Skarby dominikanów”. Prezentowane są na niej obrazy, rzeźby i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie, ornaty dominikańskie z XVIII i XX wieku, udostępnione przez Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu, oraz dokumenty z Archiwum Państwowego w Szczecinie, dotyczące m.in. klasztoru dominikanów w Greifswaldzie. Wśród eksponatów jest też mszał dominikański z Tournai (1881) i sztandar z herbem i dewizą dominikanów: "Laudare, benedicere, praedisere" („Chwalić, błogosławić, głosić prawdę").

(b.t.)

Fot. Robert Stachnik

Skarby dominikanów Skarby dominikanów

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy