wtorek, 22 października 2019.
Strona główna > Kultura > Seniuk w Szczecinie! Darmowe pokazy filmów Wajdy i Kieślowskiego

Seniuk w Szczecinie! Darmowe pokazy filmów Wajdy i Kieślowskiego

Seniuk w Szczecinie! Darmowe pokazy filmów Wajdy i Kieślowskiego
Data publikacji: 2019-07-11 21:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-12 00:06
Wywietleń: 965 402150

Spotkanie ze znakomitą aktorką Anną Seniuk oraz pokazy filmów m.in. Kieślowskiego i Wajdy - oto co czeka kinomanów w piątek (12 lipca) w plenerowym kinie przy dźwigozaurach w Szczecinie (ul. Tadeusza Wendy 8). To będzie prawdziwa uczta dla ducha - kilka godzin znakomitych opowieści!

Na początku - o godz. 16.15 – odbędzie się projekcja filmu animowanego pt. „dim.” Marka Skrobeckiego, następnie zobaczymy „Przypadek” Krzysztofa Kieślowskiego, z Bogusławem Lindą, Tadeuszem Łomnickim i Zbigniewem Zapasiewiczem. Po krótkiej przerwie – o godz. 18.50 zostanie zaprezentowany film dokumentalny pt. „Kilka opowieści o człowieku”, a tuż po nim - o godz. 19.10 odbędzie się spotkanie z reżyserem tego słynnego dokumentu, Bogdanem Dziworskim. Potem zaplanowano spotkanie z Anną Seniuk, odtwórczynią jednej z ról w filmie Andrzeja Wajdy - „Panny z Wilka” (na zdjęciu - aktorka w tej właśnie produkcji), którego projekcja zaplanowana jest na godz. 20. 

„dim.” z 1992 roku to refleksyjna opowieść o ludzkiej egzystencji i przemijaniu (dim. w muzyce oznacza cicho, coraz ciszej). Gasnące życie pary lalkowych bohaterów, ożywia jedynie pojawianie się ptaka, którego mogą nakarmić. Jednak pewnego dnia ptak nie pojawia się… W „Przypadku” z 1987 roku (film został zrealizowany sześć lat wcześniej, ale kilka lat przeleżał „na półce") widz poznaje trzy alternatywne wersje losów Witka, głównego bohatera. To metaforyczna przypowieść o ludzkim losie porównująca ze sobą trzy rodzaje zaangażowania: komunistyczny, chrześcijański, stoicki.

Bohaterem filmu „Kilka opowieści o człowieku”, z 1983 roku, jest Jerzy Orłowski, niepełnosprawny sportowiec. Kamera śledzi go w różnych sytuacjach, w których przezwycięża trudności, z którymi przyszło mu żyć. Pomimo niepełnosprawności mężczyzna jest pełen radości życia, wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje bez pomocy rąk.

No i wreszcie „Panny z Wilka” z 1979 roku, z m.in. Danielem Olbrychskim, Mają Komorowską, Stanisławą Celińską, to adaptacja przedwojennego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Oto niespełna czterdziestoletni Wiktor Ruben po stracie przyjaciela przyjeżdża do wujostwa na wieś, gdzie w pobliskim dworku, w gronie kilku panien, spędził młodzieńcze lata. Julia (w tej roli - wspomniana Anna Seniuk) doczekała się bliźniaczek, wyemancypowana Jola wyszła za mąż, Fela przedwcześnie zmarła, zmieniły się też Zosia i Kazia, mała Tunia wyrosła na piękną pannę. Pojawienie się Rubena, jego wspomnienia i chęć ożywienia przeszłości burzą spokój mieszkanek dworu, ujawniają ich powikłane losy, dramaty, życiowe klęski. Ruben wyjeżdża z postanowieniem, że już tu nigdy nie wróci.

„Panny z wilka" zostały nagrodzone nominacją do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny".

Piątkowy pokaz odbędzie się w ramach ogólnopolskiego cyklu plenerowych pokazów arcydzieł polskiej kinematografii pt. „Szczecin: Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Organizatorem wydarzeń jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.Warto dodać, że repertuar tego cyklu oparty jest na liście najważniejszych polskich filmów, sporządzonej na zlecenie PISF przez specjalną komisję pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lubelskiego.

(MON)

 

Seniuk w Szczecinie! Darmowe pokazy filmów Wajdy i Kieślowskiego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie