sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Kultura > Rzeźnik z Niebuszewa, czyli odyseja grozy

Rzeźnik z Niebuszewa, czyli odyseja grozy

Rzeźnik z Niebuszewa, czyli odyseja grozy
Data publikacji: 2019-04-04 08:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-05 12:11
Wywietleń: 784 383161

"Rzeźnik z Niebuszewa" - taki tytuł nosi nowa książka Jarosława Błahego, o której opowie w czwartek o g. 19 w Domu Kultury 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie. To kolejna odsłona imprezy "Czwartki Literackie 13 Muz / Szczeciński Przegląd Literacki Forma".

Damian Romaniak, który poprowadzi czwartkowe spotkanie, o tekście Błahego pisze tak: "„Rzeźnik z Niebuszewa” to swoista odyseja grozy. Błahy misternie łączy ze sobą literaturę konfesyjną, autobiograficzną oraz filozoficzną i niczym zręczny akrobata żongluje trzema rodzajami literackimi. Faktografia błyskotliwie miesza się tutaj z eseistycznymi talentami autora. Ten nietuzinkowy zbiór tekstów, który jest właściwie minipowieścią, fascynuje, wciąga i skrajnie przeraża. Błahy w sposób bezczelny i prowokacyjny łamie literackie schematy, oferując czytelnikom dużo więcej. Autor obsesyjnie powraca do szczecińskiej dzielnicy Niebuszewo, miejsca okrytego złą sławą i nieustannie pobudzającego wyobraźnię mieszkańców miasta. W książce nierzadko występują prozaizmy i ostre wulgaryzmy, ale są one konieczne, albowiem tylko w taki sposób można wiarygodnie oddać język ludzi z nizin społecznych oraz bunt wobec patologicznej rzeczywistości. Tytułowy Rzeźnik staje się poręczną metaforą bestii, tkwiącej w każdym z nas".

Jarosław Błahy to poeta, prozaik, eseista, instruktor teatralny. Współautor książek: "Tożsamość kulturowa i pogranicza identyfikacji", "Kanon i obrzeża" oraz autor eseju "Literatura jako lustro. O projekcji i odbiciach fizjologicznych w twórczości Leo Lipskiego" (FORMA 2009). Był wokalistą grup punk rockowych: Zwolnienie Warunkowe i Zenon Reagan.

Jego książka jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.

(as)

Komentarze

retor
Kumpel?
2019-04-04 09:49:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie