sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kultura > Rzeźnik z Niebuszewa, czyli odyseja grozy

Rzeźnik z Niebuszewa, czyli odyseja grozy

Rzeźnik z Niebuszewa, czyli odyseja grozy
Data publikacji: 2019-04-04 08:49
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-05 12:11
Wywietleń: 1153 383161

"Rzeźnik z Niebuszewa" - taki tytuł nosi nowa książka Jarosława Błahego, o której opowie w czwartek o g. 19 w Domu Kultury 13 Muz przy pl. Żołnierza Polskiego 2 w Szczecinie. To kolejna odsłona imprezy "Czwartki Literackie 13 Muz / Szczeciński Przegląd Literacki Forma".

Damian Romaniak, który poprowadzi czwartkowe spotkanie, o tekście Błahego pisze tak: "„Rzeźnik z Niebuszewa” to swoista odyseja grozy. Błahy misternie łączy ze sobą literaturę konfesyjną, autobiograficzną oraz filozoficzną i niczym zręczny akrobata żongluje trzema rodzajami literackimi. Faktografia błyskotliwie miesza się tutaj z eseistycznymi talentami autora. Ten nietuzinkowy zbiór tekstów, który jest właściwie minipowieścią, fascynuje, wciąga i skrajnie przeraża. Błahy w sposób bezczelny i prowokacyjny łamie literackie schematy, oferując czytelnikom dużo więcej. Autor obsesyjnie powraca do szczecińskiej dzielnicy Niebuszewo, miejsca okrytego złą sławą i nieustannie pobudzającego wyobraźnię mieszkańców miasta. W książce nierzadko występują prozaizmy i ostre wulgaryzmy, ale są one konieczne, albowiem tylko w taki sposób można wiarygodnie oddać język ludzi z nizin społecznych oraz bunt wobec patologicznej rzeczywistości. Tytułowy Rzeźnik staje się poręczną metaforą bestii, tkwiącej w każdym z nas".

Jarosław Błahy to poeta, prozaik, eseista, instruktor teatralny. Współautor książek: "Tożsamość kulturowa i pogranicza identyfikacji", "Kanon i obrzeża" oraz autor eseju "Literatura jako lustro. O projekcji i odbiciach fizjologicznych w twórczości Leo Lipskiego" (FORMA 2009). Był wokalistą grup punk rockowych: Zwolnienie Warunkowe i Zenon Reagan.

Jego książka jest współfinansowana ze środków Miasta Szczecin.

(as)

Komentarze

retor
Kumpel?
2019-04-04 09:49:39

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie