Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Roman Ciepliński opowie o "Życiu zastępczym"

Data publikacji: 2021-06-23 17:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-24 14:25
Roman Ciepliński opowie o "Życiu zastępczym"
Fot. Ryszard Pakieser  

W najbliższy czwartek (24 czerwca) o g. 19 w szczecińskim Klubie XIII Muz przy placu Żołnierza Polskiego 2 rozpocznie się promocja dwóch powieści. Roman Ciepliński, prezes i redaktor naczelny "Kuriera Szczecińskiego", opowie o "Życiu zastępczym", drugiej części dyptyku "Maszyna do pisania". Michał Trusewicz będzie promował powieściowy debiut: "Przednówki". Spotkanie poprowadzi Damian Romaniak. 

Roman Ciepliński literaturę traktuje z powagą i gra o duże stawki. Jego "Życie zastępcze" wyrasta i z innych tekstów, i z życia. Autor namiętnie i nieprzerwanie dyskutuje z wielkimi duchami – Platonem, Sofoklesem, Nietzschem, Durrellem, Witkacym – ale nie robi tego na akademickim olimpie, w schronieniu biblioteki, ale niejako od dołu, z pozycji najbardziej banalnej, najbardziej obnażającej i najbardziej obrzydliwej – z samego środka sprawy rozwodowej. Narrator opowieści jest „wgnieciony w glebę” i próbuje zrozumieć, co go do tej klęski przywiodło i co z tej klęski wynika. Jego dociekliwe śledztwo w swojej własnej sprawie każe stawiać pytania o to, czym jest miłość, męskość i kobiecość, pytania nurtujące intelektualistów diagnozujących współczesny świat, którego przekształcenie przyspiesza koronawirus (pandemia jest zresztą jednym z ważnych kontekstów opowieści Cieplińskiego). Książka jest gorzka, lecz wyrasta z wiary, że sens życia i świata da się zrozumieć, przeczytać. Literatura mimo wszystko pozostaje najlepszym ze wszystkich niedoskonałych instrumentów poznania. 

Z kolei o "Przednówkach" Maciej Libich napisał tak: "Codzienną rzeczywistość, tkaną często z najprostszych spraw, ukazuje w sposób, który naprzemiennie budzi zachwyt i wprawia w zdziwienie, że w ogóle można tak pisać". 

Czwartkowe spotkanie jest kolejnym z cyklu "Czwartki Literackie „13 Muz” / Szczeciński Przegląd Literacki „Forma”.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kunwa
2021-06-24 14:22:22
Zaczyna już mdlić od tej słodkiej wazeliny wciskanej kolegom redakcyjnym przez kolegów redakcyjnych i podwładnych redakcyjnych, a wszystkich związanych ze swoim wydawnictwem, swoimi recenzentami, swoimi aktorami.
Aleksandra
2021-06-24 13:49:19
Warto sprecyzować o której sprawie rozwodowej autor się wypowiedział ? Poziom Pudelka , że czytelnicy muszą się dowiedzieć o życiu prywatnym autora książki i redaktora naczelnego ? To chyba od jutra zacznę Fakt kupować , bo tańszy , a ten sam poziom

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ