środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Kultura > Rok w Bramie

Rok w Bramie

Rok w Bramie
Data publikacji: 2015-12-09 18:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-16 12:57
Wywietleń: 1653 47335

Zaczynali 6 grudnia 2014 roku, od premiery „Czarownej nocy" Sławomira Mrożka. Rocznicę swojej działalności w jednym z najbardziej rozpoznawalnych szczecińskich zabytków, uczczą także nowym spektaklem według współczesnego polskiego klasyka - Janusza Głowackiego. W niedzielę na „Choinkę strachu" zaprasza Teatr Kameralny.

Scenę, którą opiekuje się Szczecińskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, prowadzi Michał Janicki, jeden z najpopularniejszych szczecińskich aktorów, oraz jego żona, Zofia. 

- Trafiliśmy w potrzeby tego miejsca - mówi Zofia Janicka. - Brama Portowa długo stała pusta, a my ożywiliśmy ten kawałek miasta.  Nie raz już słyszeliśmy, że udało nam się stworzyć  w niej miejsce dla wszystkich, bez względu na wiek. Wszystkim podoba się też wyjątkowy klimat jednego z najważniejszych szczecińskich zabytków.

O to, by przenieść swój teatr do Bramy Portowej, Michał Janicki zabiegał od chwili, gdy zobaczył napis „likwidacja" na mieszczącym się tam sklepie Cepelii. Miasto przychyliło się do starań aktora i wynajęło mu budynek bezprzetargowo. Miejsce wymagało jednak gruntownego remontu i dostosowania do potrzeb Kameralnego.

- Finansowo dopinamy budżet i to jest najważniejsze - śmieje się Janicki. - Równie istotne jest układanie repertuaru. Stawiamy na polską klasykę - Mrożek, Głowacki, Groński, myślę o Iredyńskim i Grochowiaku. Staramy się, by każdy mógł w naszym teatrze znaleźć coś interesująco, by czuł się tu dobrze.

Przez rok udało się zrealizować w Bramie sześć premier, w niedzielę czeka nas kolejna: „Choinkę strachu" według Janusza Głowackiego zrealizuje Andrzej Zaorski. Występują Adrianna Góralska i Michał Janicki.

- To jednoaktówka o dziennikarskiej etyce, napisana na początku lat 80., ale wciąż bardzo aktualna - anonsuje Janicki. - Rzecz dotyczy tego, czy warto angażować się w kontrowersyjne wydarzenia, czy lepiej je przeczekać stojąc obok.

Janiccy zapowiadają też, że na pewno wrócą do zarzuconego z losowych przyczyn pomysłu otwarcia w teatrze niewielkiej. Poza kawą, herbatą i winem, czas umilać będą w niej książki wydawane w Szczecinie. ©℗

Katarzyna STRÓŻYK

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Na rocznicę rozpoczęcia działalności w Bramie Portowej, teatr szykuje kolejną premierę, z udziałem Adrianny Góralskiej i Michała Janickiego

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy