Do dziś (poniedziałek) trwają spotkania organizowane z okazji 2. rocznicy powstania Centrum Dialogu „Przełomy”. W sobotę wielu uczestników zgromadziła w CDP dwugodzinna debata „Religia w nowoczesnym państwie demokratycznym – szansa czy zagrożenie? Od Solidarności do dzisiaj”.
Przyczynkiem do niej stała się m.in. książka Marty Turkot, opublikowana właśnie przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, a zatytułowana: „Religia w nowoczesnym państwie demokratycznym – szansa czy zagrożenie? Analiza sporów liberałów i komunitarian”. Jej autorka, która na co dzień pracuje w Centrum Dialogu „Przełomy”, przeanalizowała jeden z ważnych sporów prowadzonych od lat siedemdziesiątych XX w. przez filozofów polityki, a dotyczący rozumienia idei sprawiedliwości. Ważnym jego elementem jest rozumienie relacji między religią a sferą publiczną.
Wprowadzając do debaty Marta Turkot przedstawiła trzy modele takich relacji: autonomicznej koegzystencji, ostrej separacji i państwa wyznaniowego. O roli religii w nowoczesnym państwie mówił prof. Dariusz Dobrzyński (UAM), a o charakterze misji chrześcijan i wyznawców innych religii – o. Maciej Biskup, przeor szczecińskich dominikanów.
Następnie rozwinęła się żywa dyskusja. Mówiono w niej m.in. o współczesnych modelach nauczania religii (w szkole, czy poza szkołą), relacjach między chrześcijaństwem a islamem, o społecznych wymiarach obecności religii w życiu społecznym Polski przełomu lat siedemdziesiątych – osiemdziesiątych i Polski współczesnej.
(b.t.)
Fot. Marta Teszner