czwartek, 19 września 2019.
Strona główna > Kultura > Rekord Pioniera – „Zimna wojna” pół roku na ekranie!

Rekord Pioniera – „Zimna wojna” pół roku na ekranie!

Rekord Pioniera – „Zimna wojna” pół roku na ekranie!
Data publikacji: 2018-12-19 08:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-21 19:33
Wywietleń: 1485 367541

W szczecińskim kinie Pionier 1907 padł rekord. Minęło tu bowiem pół roku nieprzerwanego wyświetlania filmu „Zimna wojna”. To ewenement nie tylko w skali naszego kraju. Po ostatnim sukcesie na gali Europejskich Nagród Filmowych (opowieść zdobyła pięć nagród – za reżyserię, scenariusz, montaż, aktorską za rolę Joanny Kulig oraz tytuł najlepszego filmu roku) na pewno nie zabraknie widzów na kolejnych seansach. Dotąd w Pionierze 1907 film Pawlikowskiego obejrzało ponad 7,5 tysiąca osób.

Premiera „Zimnej wojny” odbyła się 8 czerwca. W szczecińskim kinie od tego czasu film grany jest bez przerwy. Zresztą Pionier 1907 jest jednym z trzech kin w Polsce, w których można obecnie obejrzeć opowieść z Joanną Kulig i Tomaszem Kotem.

– To najlepszy film tego roku nie tylko pod względem artystycznym, ale też frekwencyjnym – mówi Jerzy Miśkiewicz z Pioniera 1907. – Od początku przychodziło na niego dużo widzów, a niektórzy byli nawet po kilka razy. Po tym, jak świat obiegła informacja o sukcesie „Zimnej wojny” na gali Europejskich Nagród Filmowych, w niedzielę od razu mieliśmy dwa razy większą ilość osób na seansie niż na tych sprzed kilku dni. Dlatego ten film będziemy grać tak długo, jak długo będą chętni. W styczniu na pewno „Zimna wojna” będzie u nas w repertuarze.

Wspomniany polski film, w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, porównywany jest przez zagraniczne media do choćby słynnej „Casablanki”, a na festiwalu w Cannes oraz wspomnianej gali spotkał się z entuzjazmem. Przypomnijmy, że „Zimna wojna” to opowieść luźno oparta na losach rodziców reżysera, a także na początkach słynnego zespołu Mazowsze. Akcja melodramatu dzieje się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu. Opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją bez siebie żyć, ale równocześnie nie potrafią być razem. Głównymi bohaterami filmu są Zula i Wiktor, młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek, i dojrzały pianista. Opowieść oparta jest na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle.

W Pionierze 1907 „Zimna wojna” pobiła rekord frekwencyjny z 2007 roku, kiedy to na ekranie tego kina nieprzerwanie przez pięć miesięcy wyświetlano francuski film o Edith Piaf – „Niczego nie żałuję”. Rok wcześniej tyle samo czasu wyświetlano polską produkcję – „Jasminum” Kolskiego m.in. z Januszem Gajosem. Z kolei po cztery miesiące w Pionierze 1907 pokazywane były filmy: „Mała Moskwa” Krzystka i „Dzikie historie” Almodovara. ©℗

Monika Gapińska

Fot. materiały producenta

Komentarze

Staszek
Jeszcze tego nie widziałem. Może się wybierzemy z dziewczyną.
2018-12-21 18:10:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie