We wtorek (29 października) o g. 18 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek Historia” przy al. Wojska Polskiego 21 w Szczecinie rozpocznie się spotkanie z prof. Andrzejem Paczkowskim i prof. Patrykiem Pleskotem. Przybliżą oni powstanie książki "Patryk Pleskot, Góry i teczki: opowieść człowieka umiarkowanego. Biografia mówiona Andrzeja Paczkowskiego".
Za ile litrów samogonu można kupić sowiecki autobus? W jaki sposób doktorant historii może dostać główną rolę w filmie Zanussiego? Jak wymienić szermiercze klingi na skuter Lambretta? Dlaczego Gierek obraził się na polskich alpinistów, którzy zdobyli Mount Everest? Kim byli „Szary Grizzly” i „Andzia”? Na te i inne pytania odpowiada sam Andrzej Paczkowski. Mówi też o sztuce przerabiania esesmańskich spodni, sowieckich kowbojach, stosie porzuconych Stalinów, kakofonii na placu Defilad w październiku 1956 r., paradowaniu w mundurze polowym w tramwaju, Chińczykach w żałobie unoszących dłonie w geście „Solidarności”, meandrach lustracji i wielu, wielu innych sprawach: śmiesznych, poważnych, bardziej i mniej ważnych. Zawsze ciekawych. To książka dla tych, którzy próbują zrozumieć polską rzeczywistość ostatnich osiemdziesięciu lat – rzeczywistość widzianą w kolorze, a nie w czarno-białych barwach.
Spotkanie z autorem i bohaterem książki poprowadzi dr Katarzyna Rembacka z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Szczecinie.
(as)