Jeszcze tylko do 24 września będzie można oglądać eksponaty, które w naszym regionie wydobyli archeolodzy. Powoli kończy się bowiem wystawa „Przeszłość odkryta. Powiat kamieński w świetle archeologii”.
Zbiory prezentowane są w Muzeum Narodowym – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 w Szczecinie.
Czwarta już prezentacja zabytków archeologicznych Pomorza ukazuje „Źródła do najstarszych dziejów obszarów współczesnych małych ojczyzn i mikroregionów Pomorza Zachodniego, tym razem odnoszące się do terenu powiatu kamieńskiego, w aktualnych granicach zajmującego odcinek pobrzeża Bałtyku i wyspę Wolin” – czytamy w opisie wystawy.
W salach muzealnych zaprezentowano prawie 300 zabytków od starszej epoki kamienia aż do średniowiecza. Pochodzą „z dawnych osiedli, odkrytych w grobach i skarbach lub porzuconych w nieznanych nam okolicznościach”. Mamy więc przedmioty, które przyozdabiały ciało i strój, służyły w codziennych czynnościach związanych z higieną. Są także narzędzia, broń, monety oraz naczynia. „Eksponatem wyjątkowym jest kopia wczesnośredniowiecznego relikwiarza św. Korduli, unikatowego wyrobu skandynawskich rzemieślników z X-XI wieku, który przez wieki był ozdobą zbiorów skarbca katedry kamieńskiej”.
Na wystawie pokazano również archiwalne zdjęcia z badań archeologicznych. Przedstawiono też okoliczności znalezienia wielu eksponatów.
(kl)
Fot. Dariusz Gorajski