sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Kultura > "Przełomy" mają dwa lata

"Przełomy" mają dwa lata [GALERIA]

"Przełomy" mają dwa lata
Data publikacji: 2018-01-23 19:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-23 21:54
Wywietleń: 1093 310745

Centrum Dialogu "Przełomy", filia Muzeum Narodowego w Szczecinie, ma już dwa lata. Multimedialnej wystawie poświęconej powojennej historii naszego miasta towarzyszy wiele wydarzeń skierowanych do różnych grup odbiorców.

- Centrum Dialogu "Przełomy" wrosło w miasto, jego liczne inicjatywy, edukacyjne, wystawowe, dialogowe, zdążyły już zadomowić się i w tym miejscu, i w Szczecinie - powiedział Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, podczas konferencji podsumowującej działalność instytucji na placu Solidarności.

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, pomysłodawczyni i kierowniczka "Przełomów", poinformowała, że pawilon w ub. roku odwiedziło ponad 40 tysięcy gości (bez uwzględniania osób oglądających wystawy na zewnątrz, biorących udział w koncertach etc). Wystaw czasowych było 10. Do tego 20 autorskich debat, w których wzięło udział ponad 850 osób.

- Jest to o 150 osób więcej niż w roku wcześniejszym, z czego bardzo się cieszę, bo mam nadzieję, że ten trend, że chcemy się ze sobą spotykać mając bardzo różne poglądy, będzie się utrzymywał - dodawała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz. - Było też aż 21 wydarzeń zewnętrznych, również organizowanych przez bardzo różne podmioty, w których łącznie uczestniczyło ok. tysiąca osób. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wypromować i książkę prof. Eislera, i również promowaliśmy znakomitą książkę Cezarego Łazarewicza "Żeby nie było śladów". Zaskoczeniem dla poznańskiego IPN-u, który stworzył wystawę ziemiańską, było to, że pojawiło się tak wielu ziemian.

Przez lekcje edukacyjne przewinęło się ponad 5 tysięcy dzieci z całego regionu. Były dwie gry edukacyjne i dwie konferencje metodyczne dla nauczycieli. Do tego spotkania ze świadkami historii.

- Jesienią ruszyliśmy z cyklem lekcji o totalitaryzmach. Mówimy o nazizmie, o komunizmie, o tym, co takie systemy robią z człowiekiem, chodzimy z dzieciakami po wystawie, pokazujemy fragmenty związane z tymi tematami, kończymy wielką debatę w sali konferencyjnej, czytamy "Homo sovieticus" Zinowiewa, czytamy Leszka Kołakowskiego, zastanawiając, co jeszcze pozostało z takiej osobowości totalitarnej, i dzieciaki dochodzą do wniosku, że wokół jest jeszcze pełno elementów takiego charakteru  - opowiadała Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Swoje drugie urodziny "Przełomy" świętują w najbliższy weekend. W programie m.in. debata publiczna "Szczecinianie - jacy jesteśmy?" (piątek, g. 17), spotkanie autorskie z dr Martą Turkot i debata "Religia w nowoczesnym państwie demokratycznym - szansa czy zagrożenie?" (sobota, g. 17), pokaz otwarty filmu "Trzy dni w Szczecinie" (w niedzielę i poniedziałek o g. 12). W tym roku "Przełomy" oprócz stulecia niepodległości chcą szczególnie upamiętnić szczecińskie strajki z 1988 roku.

Przypominamy, że „Przełomy” zostały uznane za najlepszą przestrzeń publiczną – tak zdecydowało jury European Prize for Urban Public Space 2016 – a podczas Festiwalu Architektury w Berlinie otrzymały nagrodę za Najlepszy Budynek Świata. Twórcy obiektu odebrali także Sybillę, nagrodę w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku.

©℗

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: O dwóch latach Centrum Dialogu opowiadali Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, Lech Karwowski i Daniel Źródlewski, rzecznik MN.

"Przełomy" mają dwa lata "Przełomy" mają dwa lata "Przełomy" mają dwa lata "Przełomy" mają dwa lata "Przełomy" mają dwa lata "Przełomy" mają dwa lata

Komentarze

Olek
I starczy.
2018-01-23 21:52:30
Szczecin
Wstyd... bo nie byłem jeszcze ;)
2018-01-23 19:38:34

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”