Niedziela 02 października 2022r. 
REKLAMA

Przed nami maraton wydarzeń

Data publikacji: 2016-04-21 10:22
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-08 02:42
Przed nami maraton wydarzeń
 

Rozmowa z Anną Lemańczyk, dyrektor Szczecińskiej Agencji Artystycznej

- 1 czerwca rusza Różany Ogród Sztuki. Jakie atrakcje będą czekać na szczecinian?

- W tym roku przypada 9. edycja projektu Różany Ogród Sztuki. Od samego początku nasza instytucja przy realizacji wydarzeń współpracuje z wieloma środowiskami twórczymi i pedagogicznymi, które wspólnie z nami tworzą bardzo różnorodny i przemyślany program. Do Różanki tradycyjnie zapraszamy w każdy weekend na koncerty muzyki kameralnej (o godz. 12.00), podczas których zaprezentują się uczniowie i studenci szczecińskich szkół artystycznych oraz artyści lokalnej sceny muzycznej.

Nie zabraknie tradycyjnych punktów w programie projektu takich jak wieczorne koncerty (w tym roku czeka nas m.in. koncert Kapeli Czerniakowskiej oraz znakomitego projektu Magdy Navarette "Caravana Banda", koncerty jazzowe w ramach "Letniej Fiesty Jazzowej" oraz koncerty muzyki klasycznej w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra), projekt Plenerowej Czytelni, który jest częścią ogólnopolskiej akcji "uwalniania książek" promujących czytelnictwo oraz projekt „Różanka Dzieciom 2016”, który w tym roku po raz drugi otrzymał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na jego program składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze. W tym roku na uczestników czeka mnóstwo atrakcji: warsztaty i spektakle teatralne, warsztaty ceramiczne, plastyczne, projektowanie scenografii i kostiumów, tworzenie pacynek, warsztaty muzyczne, wokalne, taneczne, interaktywne czytanki i warsztaty twórcze z elementami literatury i wiele innych. Zajęcia odbywać się będą w każdą sobotę, od 4 czerwca do 27 sierpnia 2016 r., w godz. 11.00 -14.00. Projekt stanowi letnią propozycję artystyczną dla dzieci od 4-10 lat, ich opiekunów, rodziców oraz dziadków, jak i samych seniorów, którzy chętnie dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą, umiejętnościami i artystycznym doświadczeniem.

-  Podczas tegorocznych Dni Morza zaplanowana jest inauguracja nowego jazzowego projektu. Co to za projekt? Co jeszcze wydarzy się podczas Dni Morza?

- Podczas niezwykle udanej pierwszej edycji festiwalu Szczecin Jazz, udało nam się zaprezentować kilka unikalnych koncertów. W programie znalazło się dużo premier i koncertów specjalnie przygotowanych. Do tych wyjątkowych koncertów zaliczała się prezentacja Nu_Jazz Kelvina Sholar, pianisty i producenta muzycznego który połączył jazz i muzykę techno. To było naprawdę coś nowatorskiego. Sylwek Ostrowski, saksofonista jazzowy i szef artystyczny Szczecin Jazz, rzucił wtedy pomysł "połączymy jazz, muzykę klasyczną i detroit techno". Szczęśliwie w terminie planowanego koncertu na finał Dni Morza startujemy z projektem "Pod prąd" który realizujemy wspólnie z Narodowym Forum Muzyki z Wrocławia. Jeszcze większym szczęściem jest to, że nasze zaproszenie przyjęła jedna z najlepszych orkiestr kameralnych w Polsce NFM Leopoldinum. I tak, tworząc coś niepowtarzalnego dla Szczecina prezentujemy wspólny koncert artystów Szczecin Jazz - pianisty i producenta od Stevie Wondera, Kelvina Sholar, wokalistki z The Weather Girls Dorrey Lin Lyles, szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego oraz Leopoldinum. W programie klasyka - zima Vivaldiego z tubą w roli głównej - oraz niesamowicie nowatorskie aranże utworów z repertuaru Radiohead, Miles Davis, Chaka Khan, Carl Craig na klawisze, wokal, saksofon i smyczki. A bezpośrednio po koncercie muzycy musztrują się na statek rzeczny Odra Queen i popłyną "Pod prąd" w kierunku Wrocławia aby tam w ramach Europejskiej Stolicy Kultury w sali symfonicznej Narodowego Forum Muzyki dać kolejny koncert promujący Szczecin Jazz. Tym razem Sylwka Ostrowskiego wesprze znakomita Deborah Brown i oczywiście NFM Leopoldinum.

-  1 czerwca startuje nabór do Festiwalu Młodych Talentów. Czego możemy spodziewać się po 10 edycji tej imprezy?

- Tego, co zawsze było wyróżnikiem tego wydarzenia, a na co często zwracali uwagę jego uczestnicy – dobrej atmosfery. Do Szczecina na festiwalowy konkurs przyjeżdżają młodzi muzycy z najodleglejszych zakątków Polski. Chcemy, by zapamiętali Szczecin z jak najlepszej strony. I to się udaje, bo oferujemy im muzyczną przygodę w przyjacielskiej atmosferze. Z początkiem czerwca startuje nabór do kolejnej edycji konkursu. Latem jury z Kasią Nosowską przesłucha zgłoszone utwory. A 22 października w Azoty Arenie odbędzie się wielki finał, podczas którego finaliści wystąpią na profesjonalnej scenie z gwiazdami polskiej muzyki. Program finałowego koncertu jak zwykle zaprezentuje najciekawsze zjawiska muzyczne krajowej sceny. Świetna oferta dla miłośników wysmakowanych brzmień. Naszą 10. edycją dajemy znać, że mimo ogromnej konkurencji ze strony komercyjnych, telewizyjnych castingów, jest w Polsce miejsce dla festiwali z duszą.

- Jakie jeszcze inne imprezy zaplanowała SAA na najbliższe tygodnie i miesiące?

- Przed nami istny maraton wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Już teraz zapraszam do udziału w grze miejskiej „5 miejsc_5 zmysłów”, która odbędzie się 5 maja jako zapowiedź do festiwalu Kids Love Design. W czerwcu współorganizujemy Dni Morza – Sail Szczecin 2016, gdzie realizujemy przebojowy program muzyczny na trzech scenach, w tym wspominamy już koncert jazzowy, oraz szereg innych atrakcji. W tym samym miesiącu przy okazji Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA organizujemy plenerowe miasteczko literackie pod hasłem „Odkryj książkę na nowo”. Na początku lipca świętujemy urodziny Szczecina podczas Dnia Pionierów Szczecina. A w sierpniu odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni PYROMAGIC, któremu towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń o charakterze muzycznym, żeglarskim i widowiskowym.

Tu jest mowa o najbliższych wydarzeniach, ale muszę wspomnieć, że już teraz pracujemy nad programem przyszłorocznego finału regat The Tall Ships Races 2017. Organizujemy jedno z największych wydarzeń plenerowych w kraju, wymaga to więc wielu działań ze sporym wyprzedzeniem czasowym. Już teraz mogę zachęcić wszystkich zainteresowanych, by przyszłoroczne wakacje planowali spędzić na początku sierpnia w Szczecinie, bo będzie to wówczas najwspanialsze i najpiękniejsze miejsce w Polsce.

- Dziękuję za rozmowę. ©℗

Alan Sasinowski

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczecinianin
2016-04-21 15:02:33
Igrzyska igrzyskami a chleba ni ma.
Czytelnik Łukasz
2016-04-21 11:35:13
Rzeczywiście bogata oferta.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA