Czwartek, 23 maja 2024 r. 
REKLAMA

Przed nami Europejska Noc Muzeów [GALERIA]

Data publikacji: 15 maja 2024 r. 10:18
Ostatnia aktualizacja: 15 maja 2024 r. 10:18
Przed nami Europejska Noc Muzeów
Fot. Agata Jankowska  

W najbliższą sobotę (18 maja) Europejska Noc Muzeów. W Szczecinie na zwiedzających czekają znane stałe wystawy w największych muzeach i instytucjach, ale także wiele nowości, proponowanych również w kameralnych miejscach. Hasło 18. edycji wydarzenia - „Muzea dla edukacji”.

- Tegoroczny temat ma na celu podkreślenie znaczenia muzeów jako dynamicznych instytucji edukacyjnych wspierających uczenie się, odkrywanie i porozumienie kulturowe - informują organizatorzy. - Międzynarodowy Dzień Muzeów stanowi globalną platformę promującą rolę muzeów w wymianie kulturalnej i rozwoju. Muzea na całym świecie łączą siły, by organizować wydarzenia, wystawy i programy edukacyjne skupione wokół tematu, podkreślając nieoceniony wkład muzeów w kwestie istotne dla społeczeństwa.

Jak co roku program wydarzenia w Szczecinie jest niezwykle bogaty, a udział biorą w nim takie instytucje, jak m.in: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Centrum Solidarności „Stocznia”, Filharmonia im. M. Karłowicza, Kamienica w Lesie, DK 13 Muz, Muzeum Techniki i Komunikacji, Tu. Centrum Szczecin przy ul. królowej Jadwigi 2, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, Piekarnia Reczyńscy, Szkoły TOP-ART, TRAFO, Willa Lentza, Zamek Książąt Pomorskich i Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie i wiele innych.

Muzeum Narodowe zaprasza do wszystkich swoich oddziałów na wystawy stałe oraz towarzyszące im wydarzenia edukacyjne czy artystyczne. Nowością będzie miniekspozycja „200 lat kolekcji starożytności pomorskich” w muzeum przy ul. Staromłyńskiej czy wystawa broni palnej w Muzeum Historii Szczecina (ul. Ks. Mściwoja II 8).

Centrum Dialogu Przełomy organizuje z kolei wydarzenia związane z rocznicą zdobycia Monte Cassino. Archiwum Państwowe udostępni zwiedzającym swoje wnętrza oraz dawne dokumenty dotyczące historii Pomorza. Po raz pierwszy otworzy się Centrum Solidarności „Stocznia” w dawnej świetlicy stoczniowej. Filharmonia oferuje indywidualne zwiedzanie gmachu oraz dwie wystawy: „Retrospektywa: Ryszard Horowitz” oraz „Z miłości do Szczecina”. W Galerii Gawra (przy al. Jana Pawła II) otworzy się wystawa Pawła Kwiatkowskiego „Sport Oder Port”, a w Centrum Edukacyjnym IPN przy Bramie Portowej 1 odbędzie się wydarzenie dotyczące bitwy pod Monte Cassino. Monika Szymanik zaprasza na Pocztową 19 do swojej księgarni w dawnych kamienicznych wnętrzach.

Ciekawostką będzie niewątpliwie zwiedzenie kamienicy, którą wyremontowała wspólnota przy ul. Monte Cassino 7 wg projektu Wilhelma O. Zimmermana. O historii budynku opowiadać będą: mieszkańcy, mgr inż. architekt Marek Racki i artysta plastyk Piotr Dziemianowski, wykonawca prac konserwatorskich.

W Muzeum Techniki i Komunikacji wyświetlane będą filmy z udziałem znanych artystów, którzy wspominali swoje samochody z lat PRL-u (m.in: Krzysztof Daukszewicz, Bronisław Cieślak, Zbigniew Wodecki, Artur Andrus, Kazimierz Kaczor, Stanisław Tym, Tadeusz Ross). Planowana jest także parada zabytkowych samochodów i motocykli.

Do zwiedzania piekarni przy ul. Rayskiego zapraszają Ewa i Andrzej Reczyńscy w godzinach 2-4 (19 maja). Obowiązują zapisy.

Trafostacja Sztuki zaprasza na cztery wystawy: Nagrobki (Maciej Salamon i Adam Witkowski) „Chciałbym nie wierzyć w nic”, Dorota Podlaska „W przyszłym wcieleniu chcę być b-boyem”, „Młode Wilki 24 | Temat Rzeka” – wystawa finalistów w TRAFO, „Blizny i tatuaże TRAFO – opowieść o duchu i ciele miejsca”.

W Zamku Książąt Pomorskich na gości czekają m.in.: wystawy dotyczące dworskich zwyczajów i wina, czyli „Bogusława księcia różne obyczaje” oraz „Wąż uświęcon - serce rozwesela i kąsa jak żmija. Wino i jego spożywanie w dawnej religii i kulturze”.

Cały program 18. Europejskiej Nocy Muzeów dostępny będzie na stronach internetowych: kurierszczecinski.pl oraz www.muzeum.szczecin.pl. ©℗

Agata Jankowska

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA