Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Premiera inwentarza spuścizny Bogusława X

Data publikacji: 18 kwietnia 2024 r. 23:38
Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2024 r. 00:48
Premiera inwentarza spuścizny Bogusława X
16 kwietnia na Zamku Książąt Pomorskich odbyła się uroczysta premiera "Inwentarza spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego z 1523/1524 roku". fot. Agata Jankowska  

Inwentarz spuścizny księcia Bogusława X Wielkiego z 1523/1524 roku to kolejna tego typu publikacja wydana przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. W opracowaniu tego ważnego źródła historycznego udział wzięli wybitny badacze. Uroczysta prezentacja książki odbyła się 16 kwietnia w zamku.

To kolejna po „Inwentarzu spuścizny księcia Jana Fryderyka z 1600 roku” publikacja poświęcona rękopiśmiennym materiałom źródłowym z dawnej książęcej kancelarii dworskiej. Książka została przygotowana w ramach obchodów Roku Bogusława X przez zespół specjalistów, w tym: historyka dr. hab. Rafała Simińskiego prof. US, który objął stanowisko redaktora naukowego, Jerzego Grzelaka, który zajął się transkrypcją i przekładem tekstu na język polski, Barbarę Igielską, Jolantę Rybkiewicz, Renatę Zdero oraz Damiana Gareckiego.

„Inwentarz” zawiera spis majątku sporządzonego po śmierci Bogusława X Wielkiego. Jest polskim przekładem dwóch dokumentów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Szczecinie. Pierwszym jest inwentarz spuścizny Bogusława X z 1523 roku, drugim - inwentarz z roku 1524, zawierający spis rzeczy, które po księciu Bogusławie otrzymał książę Jerzy I, jeden z jego dwóch synów. Jak podaje Jerzy Grzelak, inwentarz z 1524 roku został odkryty dopiero podczas opracowywania inwentarza z 1523 roku. Dotąd nie odkryto jednak inwentarza drugiego syna, czyli Barnima IX, co wynikała zapewne z faktu, że ten zmarł 50 lat po ojcu. Jerzy I natomiast, informuje tłumacz przekładu, odszedł osiem lat po Barnimie.

Oryginały dokumentów sporządzono w języku średnio-dolno-niemieckim i spisano atramentem na kartach papierowych, które miały postać tzw. dudki.

Wśród majątku, jaki pozostawił po sobie wybitny władca z dynastii Gryfitów, znalazły się między innymi: broń, klejnoty, monety pochodzące z różnych krajów europejskich, relikwie Krzyża Świętego, rzeczy osobiste, elementy ubioru, wyposażenie, a nawet rzeczy „magiczne”, które miały neutralizować działanie trucizn: smoczy język czy róg „jednorożca”. Posiadanie złotych monet z innych krajów Europy dr hab. Rafał Simiński interpretuje jako element nawiązujący do planów reform, jakie władca ten chciał przeprowadzić.- Bogusław X gromadził monety, zwłaszcza portugalskie, aby mieć skalę porównawczą dla swoich reform. Chciał zobaczyć, jak wygląda złota moneta i dlatego zbierał je z innych dworów, aby wiedzieć, jak one wyglądają - mówił na spotkaniu promującym publikację.

Zainteresowanie badaczy budzą także zbierane przez księcia relikwie:

- Relikwie były obiektem kolekcjonerskim, władcy w średniowieczu często je zbierali - podkreślił R. Simiński. - Te posiadane przez Bogusława były wyjątkowe.

Zdaniem Barbary Igielskiej treść inwentarza świadczy o tym, że Bogusław X był władcą żyjącym dostatnio, ceniącym sobie luksus i dobra materialne, a przy tym światłym:

- Jest religijny, ale otwarty na nowe idee i zdobycze humanizmu - podsumowuje.

Inwentarze są ważnym źródłem do badań nad stanem majątkowym władców i ich dworów, ale jednocześnie - pomimo dużego obiektywizmu tego typu materiałów - potrafią powiedzieć znacznie więcej na temat kultury i życia codziennego czasów, które dokumentują. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Wojtek
2024-04-19 07:08:09
Chyba edukacje zdobywałeś wg zasad obecnego ministerstwa oświecenia publicznego. To Rzeczpospolita była wowczas najbogatszym krajem i dlatego Bogisław X chciał Annę Jagiellonkę za żonę. Warto się dokształcać
trzy dni temu
2024-04-19 06:38:35
Ta uroczystość miała miejsce trzy dni temu. Szybcy jesteście ...
Wojtek
2024-04-19 00:07:16
Pora reaktywować Księstwo Pomorskie. Skoro kiedyś był to kraj zamożniejszy i bardziej cywilizowany niż Polska, to teraz bez bagażu Polski B też będzie nam lepiej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA